Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Czwartek, 23 maja 2013, 8:01
Autor: red
Wrocław: Podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"
Fot. użyczone
17 maja na wrocławskim Rynku miała miejsce szczególna uroczystość – podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Zostali na nią zaproszeni wszyscy, którzy związali się z tym wielkim i szlachetnym przedsięwzięciem oraz aktywnie działali na jego rzecz.

Z gminy Jaworzyna Śląska w uroczystościach wzięli udział: burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, dyrektor Gimnazjum Krzysztof Sołtys, poczet sztandarowy, uczniowie oraz koordynatorzy akcji na terenie gminy – Anna Ryś i Wiesław Dybeł.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych wakacji grupa jaworzyńskich gimnazjalistów - wolontariuszy pracowała na cmentarzu w Latyczowie na Podolu odnawiając i ratując przed całkowitym zniszczeniem groby naszych rodaków.

Spotkanie rozpoczęło się paradą ponad 200 pocztów sztandarowych ze szkół Dolnego Śląska. Wszystkim uczestnikom akcji podziękowania złożyli: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kurator oświaty we Wrocławiu Beata Pawłowicz, gość honorowy i patron akcji kardynał Henryk Gulbinowicz oraz Grażyna Orłowska-Sondej - inicjatorka i organizatorka tego wielkiego przedsięwzięcia.

Ważnym punktem programu spotkania na wrocławskim Rynku było ogłoszenie wyników zbiórki pieniędzy na tegoroczny wyjazd na Kresy. Jaworzyńskie gimnazjum w tym rankingu zajęło II miejsce wśród kilkuset dolnośląskich szkół biorących udział w akcji. Zebraliśmy 7143,50 zł.

Pieniądze zebrano podczas kwest przeprowadzonych na cmentarzach i w kościołach. Konto akcji zasilili również nauczyciele i uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum. Należy przypomnieć, że całość kosztów związanych z wyjazdem na Kresy pokrywana jest ze składek ludzi dobrej woli. W tym roku uczniowie dolnośląskich szkól zebrali ponad 150 tysięcy złotych.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wielki kresowy koncert galowy. Podziwialiśmy występy wielu zespołów wokalno - tanecznych. Jednym z nich był zespół "Sołonczanka" z polskiej wsi Nowy Sołoniec z Rumunii. Na czas pobytu w Polsce grupa ta znalazła gościnę w domach rodzinnych naszych uczniów. Mimo napiętego harmonogramu występów, nasi goście mieli także czas na poznanie historii i walorów gminy oraz powiatu świdnickiego. Odwiedzili między innymi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

- Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: tym, którzy wrzucali datki do puszek, kupili kalendarze kresowe oraz tym, którzy kwestowali i pozwolili na zorganizowanie zbiórek. To dzięki ludziom dobrej woli ocaleją groby naszych Rodaków pozostawione za wschodnią granicą Polski - mówi Dagmara Gruszczyńska z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group