Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Podsumowanie roku w marcinowickiej policji

Wtorek, 31 stycznia 2017, 17:36
Aktualizacja: Środa, 1 lutego 2017, 11:39
Autor: red
Marcinowice: Podsumowanie roku w marcinowickiej policji
Fot. UG Marcinowice
Przestępczość w gminie Marcinowice jak w całym powiecie świdnickim spada, wzrasta natomiast ilość interwencji.

W sali narad Urzędu Gminy w Marcinowicach odbyła się odprawa roczna Posterunku Policji w Marcinowicach. Podsumowanie roku 2016 obejmowało szerokie spektrum działania policji powiatowej oraz policji z terenu Gminy Marcinowice, które w formie prezentacji przedstawił Kierownik Posterunku Policji w Marcinowicach Jan Piskor.

Marcinowiccy policjanci w 2016 r. podjęli 412 interwencji, dla porównania w roku 2015 było ich 307. Zatrzymanych „na gorącym uczynku” było 41 osób to o 8 więcej niż w 2015. Sprawców przestępstw kryminalnych zatrzymano 16, porównując z rokiem 2015 to o 3 mniej. Nietrzeźwych kierujących zatrzymano 25, o 5 więcej niż w roku 2015. Odnotowano również 12 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń. Policja z Marcinowic wylegitymowała 1298 osób, zatrzymała 6 osób poszukiwanych. Przeprowadzone zostały również akcje prewencyjne i edukacyjne, niektóre z nich policja z Marcinowic przeprowadziła, jako pierwsza w regionie. Były to m.in.; „Zima”, „Bezdomni”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Handel ludźmi”, „Alfa”, „Znicz”, ”Stop piratom drogowym”, „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”. Na terenie gminy Marcinowice w 2016r. odnotowano również 11 wypadków, o 4 mniej niż w 2015.

Kierownik Posterunku Jan Piskor podziękował także wójtowi i radzie za pomoc. To dzięki dofinansowaniu z Gminy Marcinowice, Posterunek Policji w Marcinowicach zyskał nowy samochód, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu jednostki.

- Jednym z głównych zadań, jakie przed sobą postawiłem jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy. Zawiera się w tym wiele elementów działalności Urzędu, Rady Gminy i wójta. Pierwszym krokiem, było włączenie oświetlenia ulicznego przez całą noc. Dotychczas nie było to praktykowane z uwagi na wysokie koszty i faktycznie takie są, ponieważ jest to wydatek ok. 150 tys. zł więcej rocznie, ale moim zdaniem jest to wydatek potrzebny i opłacalny. Wkrótce wykonane zostaną doświetlenia przejść dla pieszych w Marcinowicach oraz w Tworzyjanowie. W ubiegłym roku zakupiony został UNIMOG do Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych Sp. z o.o. w Strzelcach, który jest wieloczynnościowym pojazdem służącym m.in. do wykaszania rowów, posypywania piaskiem w razie mrozu i gołoledzi oraz usuwania śniegu z jezdni. Znakomicie spełnia swoją funkcję. Realizowane jest również koszenie poboczy, które dotychczas nie było praktykowane. Na wąskich drogach wysoka trawa znacznie ogranicza widoczność, dlatego koszenie jest teraz regularnie wykonywane. Dzięki dobrej współpracy ze starostami i dyrektorem Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego przybywa także chodników, przy drogach powiatowych i gminnych. W Marcinowicach funkcjonuje już pierwszy etap monitoringu drogi krajowej nr 35. Kolejne działania w sferze bezpieczeństwa to remonty dróg i budowa nowych ciągów komunikacyjnych skracających dotychczasowe odległości między miejscowościami, remonty mostów, budowa nowych mostów. Mamy poważny problem z nielegalnymi składowiskami odpadów. Pierwsze w Zebrzydowie i kolejne w Chwałkowie. Dzięki wielotorowym, ostrym działaniom udało się doprowadzić do usunięcia odpadów w Chwałkowie. Jak mi wiadomo w Zebrzydowie też część już usunięto, w każdym razie nie zauważono nowych dostaw. W tej chwili pracuje tam Inspekcja Nadzoru Budowlanego. Bardzo proszę Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy o dopilnowanie, aby skład osobowy funkcjonariuszy na naszym Posterunku w Marcinowicach był zawsze kompletny, a nawet żeby zwiększyć ilość policjantów. Co do współpracy z naszym Posterunkiem Policji przebiega bardzo dobrze, z kierownikiem i dzielnicowymi jesteśmy w stałym kontakcie w razie potrzeby. Dziękuję Komendantowi Powiatowemu Policji w Świdnicy oraz Kierownikowi Posterunku w Marcinowicach wraz z pracownikami za dotychczasową, szeroko pojętą współpracę – mówił wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, stwierdził, iż współpraca gminy i policji w Marcinowicach jest bardzo dobra.
- Chciałbym podziękować za wsparcie z samorządu i dobrą współpracę – mówił zastępca Komendanta. Zaznaczył swoje wnioski i uwagi związane z funkcjonowaniem posterunku. - Gmina jest duża, a posterunek mały. Jeśli chodzi o wyniki jestem obiektywny w ocenie, brakuje też przynajmniej dwóch patrolowców, aby zwiększyć skuteczność. Podsumowując, w imieniu Komendanta Powiatowego w Świdnicy, jako policjanci posterunek funkcjonuje dobrze – dodał nadkomisarz Adam Jacek Pilch.

Rozmawiano również o potrzebie ciągłej współpracy, dalszego zwiększenia skuteczności policjantów na terenie gminy, problemach z jakimi borykają się na co dzień, potrzebach remontowych i możliwości zwiększenia kadry w przyszłości. Wójt zapewnił, iż ma na uwadze potrzeby lokalnej policji i będzie starał się pomóc.

W spotkaniu udział wzięli wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy nadkom. Adam Jacek Pilch, przedstawiciel Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Świdnicy oraz policjanci Posterunku Policji w Marcinowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group