Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Podtopienia na Dolnym Śląsku

Wtorek, 4 czerwca 2013, 11:30
Aktualizacja: 11:37
Autor: Angela – Jelonka.com
Dolny Śląsk: Podtopienia na Dolnym Śląsku
Fot. Tomasz Raczyński
Powoli, ale opada woda w Bobrze w Jeleniej Górze. Przejezdna jest estakada, która w poniedziałek od północy do godz. 5.30 była wyłączona z ruchu. O wiele gorzej wygląda sytuacja w powiecie. W gminach: Janowice Wielkie oraz Mysłakowice nadal obowiązuje stan alarmowy, zalanych jest wiele domów i gospodarstw oraz drogi przy Bobrze. Trudna sytuacja również w powiatach kamiennogórskim i wałbrzyskim.

Jak informuje Włodzimierz Belta z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, w poniedziałek (3.06) sytuacja jest opanowana. Na rzece Kamienna jest stan ostrzegawczy (160 cm), w Radomierce woda utrzymuje się w korycie.

Najtrudniejsza sytuacja występuje nadal na Bobrze. W poniedziałek odnotowano tam 278 cm wody, czyli wciąż przekroczony jest stan alarmowy o 58 cm, ale woda opada.

- Wczoraj mieliśmy tam 3,7 m, więc przez noc woda opadła o ponad metr i cały czas się obniża, co prawda po centymetrze na godzinę , ale idzie w dół – mówi Włodzimierz Belta. – Niestety sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, a według prognoz przelotne opady mają się utrzymywać do końca tygodnia – dodaje Włodzimierz Belta.

Najwięcej szkód w Jeleniej Górze woda narobiła przy ul. Wincentego Pola i Wiejskiej, gdzie wdarła się do warsztatu i jednego z domów. Zalana był też krajowa 3 w Jeleniej Górze na al. Jana Pawła, na wysokości stacji paliw "Statoil". O północy strażacy podjęli decyzję o całkowitym zamknięciu ruchu z uwagi na powstałe rozlewisko wody o głębokości 0,5 m. Zorganizowany został objazd w kierunku Wrocławia ulicami: Sobieskiego, Wyszyńskiego, Matejki, al. Wojska Polskiego i Wincentego Pola. Obecnie droga jest tam już przejezdna.

Dużo gorsze wieści napływają z powiatu. Od wczoraj obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy interweniowali już około 50 razy. Dzisiaj o godz. 9.00 w Wojanowie na Bobrze odnotowano 308 cm, wczoraj mogło być ponad 4 m, ale dokładnego pomiaru nie zrobiono, bo wodowskaz uległ awarii. Najtrudniejsza sytuacja nadal jest w gminach: Janowice Wielkie oraz Mysłakowice.

- Cały czas trwa akcja ratunkowa i szacowanie strat – mówi Marta Waraksa, inp. ds. zarządzania kryzysowego Powiatowego Centrum zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze.

W Karpaczu woda uszkodziła ulice, w Kowarach i Podgórzynie wlała się do domów i gospodarstw. Zalana jest również droga powiatowa przy Bobrze na odcinku: Trzcińsko – Wojanów – Bobrów – Łomnica i nowy most, który w dalszym ciągu pozostaje nieprzejezdny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group