Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Podwyższyli kapitał

Niedziela, 13 sierpnia 2023, 11:04
Aktualizacja: 12:05
Autor: red
Świdnica: Podwyższyli kapitał
Fot. UM Świdnica
Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podwyższa kapitał o 13,3 mln zł i przyjmuje pieniądze na budowę nowych mieszkań w Świdnicy.

Wspólnicy Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. podwyższyli kapitał zakładowy spółki z 42 mln 838 tys. zł do 56 mln 126 tys. zł. To efekt starań władz Świdnicy i zarządu ŚTBS o dofinansowanie budowy budynków mieszkalnych przy ul. Leśnej oraz Księcia Bolka II Świdnickiego 26-28 w Świdnicy.

Miasto Świdnica formalnie – poprzez ustanowienie i objęcie 13288 nowych udziałów w ŚTBS - przekazało spółce środki uzyskane z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Niemal 3,9 mln zł z Funduszu Dopłat oraz niecałe 1,4 mln zł z RFRM ŚTBS przeznaczy na budowę budynku mieszkalnego i zagospodarowanie terenu przy ul. Leśnej. Z kolei ponad 8 mln zł z Funduszu Dopłat spółka otrzymała na budowę budynku przy ul. Księcia Bolka 26-28.

- Bardzo się cieszę z kolejnego kroku rozwoju naszej spółki i perspektywy budowy 70 nowych mieszkań w systemie TBS, na które tak czekają świdniczanie - przyznaje prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

W budynku ŚTBS przy ul. Leśnej powstanie 28 mieszkań, natomiast przy Księcia Bolka zaplanowano 42 lokale. ŚTBS chce jeszcze w tym roku rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę inwestycji przy ul. Leśnej, by zakończyć ją za rok, a w październiku 2024 r. zasiedlić budynek. Budowa budynku przy ul. Ks. Bolka ma rozpocząć się także w tym roku, a zakończenie prac przewidywane jest na III kwartał 2025 r.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu najbliższych trzech lat zbudujemy połowę obecnego zasobu mieszkaniowego ŚTBS, który powstawał przez 24 lata – zaznacza wiceprezes ŚTBS Tomasz Chojnowski.

Spółka pracuje obecnie nad inwestycjami o łącznej wartości blisko 111,5 mln zł, planuje także kolejne. ŚTBS ma już prawomocne pozwolenia na budowę na trzy swoje inwestycje:

budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Ks. Bolka 26-28 w Świdnicy – inwestycja o wartości niemal 31 mln zł. Powstaną tam 42 mieszkania oraz 64 miejsca postojowe.

budowę budynku przy ul. Leśnej – inwestycja o wartości niemal 14 mln zł. Budynek mieszkalny powstanie w miejscu rozpoczętej, a niedokończonej budowy hospicjum - vis a vis szpitala Latawiec. Tę nieruchomość spółka otrzymała od miasta i planuje zbudować tam 28 mieszkań oraz 42 miejsca parkingowe.

pierwszy etap budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Parkowej w Strzegomiu – inwestycja o wartości niemal 45 mln zł. Powstaną tam dwa budynki ŚTBS po 44 mieszkania i 41 miejsc postojowych w garażu podziemnym w każdym.

Ostatnim krokiem, który umożliwi realizację tych inwestycji jest podpisanie przez ŚTBS umów kredytowych. Wnioski są na ostatnim etapie oceny, a umowy powinny być podpisane na przełomie września i października.

Spółka podkreśla także, że gmina Strzegom zdobyła już ponad 11 mln zł z Funduszu Dopłat na realizację inwestycji przy ul. Parkowej – zostaną one przekazane spółce we wrześniu.

Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. to spółka gminy Miasto Świdnica (91,5 proc. udziałów) oraz gminy Strzegom (8,5 proc. udziałów). Spółka buduje mieszkania na wynajem oraz zarządza nieruchomościami. W zasobach mieszkaniowych spółki znajduje się obecnie 408 lokali (w tym 41 wydzierżawionych Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości w Świdnicy), w których mieszka około 800 osób. Spółka wynajmuje też 15 lokali usługowych oraz 245 miejsc postojowych w garażach podziemnych i kilkadziesiąt na parkingach zewnętrznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group