Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1039
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: "Poetycka matematyka" IV Międzyszkolny Maraton Matematyczny w Gimnazjum nr 4

Piątek, 17 kwietnia 2015, 10:57
Aktualizacja: 11:01
Autor: red.
Świdnica: "Poetycka matematyka" IV Międzyszkolny Maraton Matematyczny w Gimnazjum nr 4
Fot. użyczone
Organizatorem konkursu od 4 lat jest Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy w tym nauczyciele matematyki: Joanna Łopuszańska–Kułak, Beata Król, Magdalena Noceń. Tegoroczną nowością konkursu było zaproszenie do zmagań szkół podstawowych.

W konkursie uczestniczyło jedenaście 2-osobowych drużyn, reprezentujących świdnickie gimnazja oraz szkoły podstawowe. Uczniowie sami decydowali o systemie pracy, mogli razem rozwiązywać wszystkie zadania po kolei lub dzielić się nimi. Maraton składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z zadań zamkniętych. W drugim etapie uczniowie szkól podstawowych na podstawie podanych informacji oraz przy użyciu przedmiotów w kształcie koła, nitki, linijki wyznaczali wartość liczby pi. Gimnazjaliści w tym czasie rozwiązywali zadania logiczne, musieli miedzy inn odp. na pytanie "Na wsi, przed domem pewnego farmera stała beczka. Na ogół była ona pusta i nikt się nią nie interesował. Pewnej nocy spadł bardzo obfity deszcz. Z rana okazało się że beczka się znacznie napełniła.
Jedni twierdzili że jest w niej więcej jak połowa wody, drudzy zaś że mniej. W jaki sposób szybko i bez użycia żadnych przyrządów mierniczych można się przekonać która strona ma rację?:

Ostatnim etapem zmagań było napisanie wiersza o treści matematycznej, który miał się składać z min. 8 wersów oraz wcześniej przez drużynę wylosowanych słów: liczby i nazwy figury geometrycznej. Środki finansowe z Urzędu Miasta w wysokości 800zł przeznaczono na zakup nagród rzeczowych dla 3 najlepszych drużyn.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w składzie Weronika Trojan oraz Aleksander Rzyhak, kolejne miejsca zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajęło Gimnazjum nr 4 w składzie Adam Budziński oraz Aleksander Łuczak , kolejne miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Społecznego Gimnazjum.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group