Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 1385
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Pół wieku kręcą kołem

Niedziela, 6 maja 2012, 7:19
Aktualizacja: 7:26
Autor: red
Gmina Świdnica: Pół wieku kręcą kołem
Fot. użyczone
Była jesień tak jak dziś, z drzewa złoty sfrunął liść. Szepnął Zofii– Zofio miła nuda się w tej wsi ukryła. Siły, chęci sporo masz i kłopoty kobiet znasz. Zwołaj w koło gospodynie, niech weselej zima minie.

Tak śpiewały o p. Zofii Fryczyńskiej, założycielce Kola, witoszowianki z zespołu „Jubilatki” Okazją był jubileusz 50-lecia działalności KGW i 20-lecia Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”. Wspólnie tworzą grupę zgranych kobiet i sprawdziły się już w niejednej sytuacji.

Przez ten czas zmieniło się tak wiele, począwszy od ustroju państwa, na zmianach w życiu codziennym skończywszy. Mimo tego, wartości, które stoją za tą kobiecą organizacją nie straciły na swojej aktualności, są trwałe i uniwersalne. Ludzie ze swojej natury są istotami społecznymi i mimo wszystko chcą się spotykać, wspólnie działać i wzajemnie pomagać. Nie ważna jest wtedy nazwa, ale wspólny cel, czasami wystarcza sama idea wspólnego działania. Naszą 50 letnią historię zawarłyśmy w kronice Koła, która zdobyła 1 miejsce i nagrodę na konkursie Dolnośląskie Forum Kobiet we Wrocławiu w 2011 roku – podkreślają z dumą członkinie Koła w Witoszowie.

Jubileusz stał się okazją do uhonorowania Pań, które kultywując tradycje i zwyczaje, dbają o rozwój lokalnej kultury. 28 kwietnia br. po raz pierwszy w historii gminy p. Zofia Fryczyńska została odznaczona wyróżnieniem „Zasłużony dla Kultury i Tradycji Polskiej w Gminie Świdnica”. Pierwsza statuetka i legitymacja z nr 1 powędrowała w ręce pani Zofii za 50 letnią aktywną działalnością na rzecz środowiska lokalnego, przekazywanie najwartościowszych idei kulturowych oraz za trud i wysiłek włożony w rozwój kultury i kultywowanie tradycji polskich w gminie Świdnica. Życzę Pani dalszych sukcesów w pracy na rzecz drugiego człowieka oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym - mówiła wójt gminy Świdnica T. Mazurek, wręczając wyróżnienie. Jubilatkom, wszystkim byłym i obecnym członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym składam serdeczne podziękowania za tak długoletnią społeczną pracę, promowanie pieśni i muzyki ludowej oraz żywy przekaz folkloru. Życzę dalszych sukcesów w upowszechnianiu kultury ludowej i dużo zdrowia.
Do życzeń dołączyli się przedstawiciele zespołów śpiewaczych z gminy Świdnica, sołtys i rada sołecka Witoszowa Dolnego, dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych, władze powiatu świdnickiego oraz przedstawiciele Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

A czego życzyły sobie same Jubilatki i panie z KGW w Witoszowie Dolnym?
Aby nam się udało jeszcze przez następne 50 lat kręcić tym Kołem, byśmy były wzorem dla naszych najmłodszych koleżanek z Koła Gospodyń. I jak same śpiewają – Dopóki serce bije, dopóki starczy sil, śpiewaj i bądź pogodny, a będziesz długo żył.
Miejmy nadzieję, że KGW w Witoszowie Dolnym wytrzyma próbę czasu i przeżyje jeszcze niejeden piękny jubileusz, czego z całego serca sobie życzymy.

Historia Zespołu „Jubilatki” i Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym.
Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” powstał w 1992 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym. Założycielem zespołu jest Pani Zofia Fryczyńska, będąca nieprzerwanie od 50 lat również przewodnicząca KGW w Witoszowie Dolnym. Pomysł założenia zespołu narodził się na obchodach 30-lecia Koła i z stąd nazwa zespołu -„Jubilatki”.
Koło Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym rozpoczęło swoją działalność w 1962 r. i liczyło wówczas 12 pań. W latach 1972-1980 liczba członkiń wzrosła do ponad 100. Dzisiaj skupia 50 osób i należy do najstarszych w gminie Świdnica. Wśród nich są przeważnie córki i wnuczki pierwszych założycielek Koła, a zdecydowana większość to śpiewające dzisiaj „Jubilatki”. Jak wspominała podczas jubileuszu p. Z. Fryczyńska – początki zespołu wcale nie były takie łatwe. Borykaliśmy się z brakiem odpowiedniej sali, czy strojami. Bo wiadomo, każda z nas marzy o tym aby na scenie wyglądać jak najładniej i żeby się podobać tym, którzy nas oglądają. Pomimo trudności paniom z Witoszowa udało się przetrwać 50 lat w KGW i 20 lat w zespole „Jubilatki”. Duża w tym zasługa władz gminy, instruktorów, mieszkańców Witoszowa i proboszczów, którzy przez 50 lat wspierali utalentowane witoszowianki. Dzięki okazanemu wsparciu „Jubilatki” koncertowały w Polsce ogólnopolskim (Burkatów „Nad Bystrzycą”, Mietków, Głuszyca, Dolnośląskie Święto Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce, Kamień Pomorski, Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach, Częstochowie, Lesznie, Świnoujściu, Wołowie, Szprotawie) i poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Słowacji i Francji.
Pierwszym instruktorem oraz akompaniatorem zespołu był nieżyjący już p. Wiktor Janulewicz. Obecnie od wielu lat instruktorami zespołu są: instruktor – Hanna Raszkiewicz i akompaniator – Zdzisław Christ /akordeon/.

„...Gdyby nie współpraca naszych instruktorów
nie byłoby tańców i śpiewnych wieczorów.
Trzeba było czekać aż trzydzieści latek
żeby powstał w kole zespół „Jubilatek” - tak pisała o zespole i jego instruktorach założycielka „Jubilatek” Pani Zofia Fryczyńska.

Wspólnie z Zespołem „Kalina” z Pogorzały i Zespołem Złoty Kłos ze Słotwiny tworzą zespół śpiewaczy „Ale Babki”.

Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” tworzą:
Bożena Alf, Krystyna Fabiś, Irena Gancarczyk, Dorota Grabowska, Katarzyna Halkowicz,
Anna Jaros, Barbara Maksymowicz, Sabina Mencfeld, Ewa Mróz, Zofia Okończyc, Tadeusz Okoński
Wiesława Pluta, Maria Trzpil, Halina Wiśniewska, Halina Żmija, Zofia Fryczyńska – założycielka,
Hanna Raszkiewicz – instruktor, Zdzisław Christ - akompaniament

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group