Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Czytających: 974
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Pół wieku razem– złote i diamentowe gody małżeńskie

Poniedziałek, 26 marca 2012, 16:23
Aktualizacja: Wtorek, 27 marca 2012, 8:35
Autor: red
Gmina Świdnica: Pół wieku razem– złote i diamentowe gody małżeńskie
Fot. użyczone
24 marca, w Urzędzie Stanu Cywilnego, po 50 latach 13 par małżeńskich odnowiło swoją przysięgę małżeńską. Wśród nich 2 pary świętowały złote gody małżeńskie, a 1 diamentowe gody.

To właśnie z Lutomi pochodzą państwo Helena i Stefan Święs, którzy w minioną sobotę świętowali 60 rocznicę pożycia małżeńskiego. O tym, że Lutomia słynie z długowieczności można przekonać się każdego roku uczestnicząc w noworocznym spotkaniu seniorów. W tym roku było ich aż 200, a najstarsza seniorka liczyła sobie 97 lat.

Złote Gody to piękny okres życia każdej pary małżeńskiej. Ten czas, wypełniony wychowywaniem dzieci, pracą zawodową, był okresem największej aktywności, w którym niewątpliwie – obok przeżyć radosnych i szczęśliwych – napotykaliście również na trudy i zmartwienia. Jesteście Państwo przykładem, że w dobie wielu przeciwności losu można zbudować trwały związek małżeński, jeżeli się chce to się da – mówiła do jubilatów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Z ogromną radością zawsze uczestniczę w tych jubileuszach. Niech wzajemna miłość nadal wypełnia Wasze serca, a każdy następny dzień niech będzie wypełniony wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem – mówiła wójt gminy.

Swoje jubileusze w Urzędzie Stanu Cywilnego świętowali:

Janina i Nikodem Sadeccy z Bystrzycy Górnej, Helena i Stefan Święs z Lutomi Górnej, Józefa i Julian Przeniosło z Bystrzycy Górnej.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. Odznaczenia te nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców trzech gmin: Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni przedłożyć odpis aktu małżeństwa. Poza aktem małżeństwa należy dostarczyć również dowody osobiste obojga małżonków do wglądu.
Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (min. 3 miesiące przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz Złotych Godów mają już za sobą, a dotąd nie zostały odznaczone Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mogą również wystąpić o nadanie odznaczeń. Na uroczystościach mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group