Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 565
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Polacy na Dalekim Wschodzie

Wtorek, 28 września 2021, 13:33
Autor: red
Świebodzice: Polacy na Dalekim Wschodzie
Fot. UM Świebodzice
W siedzibie Dolnośląskiego Klubu Harbińczyka w Świebodzicach odbyło się bardzo ciekawe spotkanie pn. Polacy na Dalekim Wschodzie.

Przybyłych Gości powitał serdecznie Prezes Klubu Aleksander Jermakow, potomek Polaków urodzonych i żyjących w Harbinie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Starosta Powiatu Świdnickiego Piotr Fedorowicz, Sekretarz Miasta Świebodzice Sabina Cebula, Radny Rady Miejskiej Jan Klepiec, przewodniczący Polskiego Związku Sybiraków Tadeusz Fedorowicz, członkowie Klubu, mieszkańcy Świebodzic, przedstawiciele środowisk historyczno-naukowych oraz regionalnych i lokalnych mediów.

Sekretarz Miasta Sabina Cebula w imieniu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi oraz własnym serdecznie podziękowała Panu Aleksandrowi Jermakowowi za utrwalanie pamięci o Polakach, którzy tworzyli mozolnie swoją małą Ojczyznę tysiące kilometrów od kraju. Przekazała również upominki od Burmistrza dla Prezesa i zaproszonych prelegentów.

Konferencję rozpoczęła prelekcja Prezesa DKH przybliżająca powstanie i rozwój miasta Harbin, założonego w XVIII w. w odległej Mandżurii. Następnie uczestnikom zaprezentowano film dotyczący budowy kolei wschodniochińskiej i udziału w niej Polaków. Projekcję poprzedził ciekawy wykład Dominiki Leszczyńskiej ze Stacji Muzeum, która jest kuratorem wystawy „Harbin i kolej wschodniochińska”. Wystawę można obejrzeć w siedzibie Klubu przy ul. Żeromskiego 13-15 do połowy listopada br. Warto wspomnieć, że głównym architektem kolei wschodniochińskiej był polski inżynier Adam Szydłowski.

Kolejnym z prelegentów był Ks. Prof. Bernard Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, który opowiedział o archiwach harbińskich. Katarzyna Michalewicz doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżyła uczestnikom konferencji, jak życie na Dalekim Wschodzie opisywała rodakom prasa.
Głos w imieniu CRI (chińskie radio międzynarodowe nadające w języku polskim) zabrał redaktor naczelny Shi Guanh. Uczestnicy wysłuchali również wykładu Profesora Adama Winiarza o budowie linii wschodniochińskiej oraz wystąpienia Romualda Oziewicza Prezesa Klubu Harbińczyka w Szczecinie, wręczono także legitymacje nowym członkom DKH.

Dolnośląski Klub Harbińczyka rozpoczął działalność cztery lata temu i przez cały ten czas dokłada wszelkich starań, aby pamięć o Polakach żyjących w Harbinie była żywa wśród młodych pokoleń.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group