Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Polała się przedświąteczna krew

Czwartek, 23 grudnia 2010, 9:28
Aktualizacja: 11:44
Autor: KO
Świdnica: Polała się przedświąteczna krew
Fot. Wiktor Bąkiewicz
9,9 litra płynu życia udało się zebrać wczoraj podczas akcji diecezjalnego klubu krwiodawców. Zgłosiło się 32 chętnych, ale lekarz zakwalifikował do oddania krwi tylko 22. Wielu młodych ludzi zainteresowanych było też oddaniem szpiku. Pracownicy wałbrzyskiego centrum krwiodawstwa wyjechali ze Świdnicy z 7 próbkami krwi, dzięki którym chętni zostaną wpisani do rejestru potencjalnych dawców szpiku.

Były osoby, które krew oddawały po raz pierwszy, ale byli też i weterani. Zadebiutował w roli krwiodawcy Jacek Matyjaszczyk ze Świdnicy, który przyznał nam, że o oddaniu krwi myślał już od dłuższego czasu, ale jakoś nie było wolnej chwili, żeby mógł się zgłosić na zbiórkę. Co go przywiodło wczoraj do parafii św. Andrzeja Boboli? - Chęć pomocy – mówi pan Jacek.

Drugi raz krew oddał Tomasz Krawczyk z Jaworzyny Śląskiej. Za pierwszym razem zrobił to w rodzinnym mieście w październiku. - Chcę komuś pomóc bezinteresownie – mówi uczeń świdnickiego technikum.

Na akcji wczoraj pojawili się też ci, którzy krwi jeszcze oddać nie mogą. Jak Iza Jaworska, która ma dopiero 16 lat. - W styczniu skończę siedemnaście – mówi dziewczyna, członkini klubu „Kropla Życia”. Niepełnoletni dzielić się krwią nie mogą, ale mogą pomóc w inny sposób. - Rozkładamy sprzęt, robimy krwiodawcom kawę i herbatę, rozwieszamy plakaty przed akcją i szukamy kolejnych punktów, w których zbiórki się mogą odbyć – mówi Iza, uczennica Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

Wczoraj krew zbierano dla Mariana Ślęzaka, mieszkańca Świdnicy, który na styczeń ma zaplanowaną operację serca. Chcesz też oddać krew, jeszcze przed świętami? Dziś zbiórka w przychodni Ars Medica w Świdnicy (ul. Marii Konopnickiej 4) – do godz. 12.00. Jutro można się zgłosić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu (ul. Bolesława Chrobrego 31) – rejestracja do godz. 10.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group