Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Policja będzie SMS–ować do świebodziczan

Wtorek, 21 września 2010, 14:44
Aktualizacja: Środa, 22 września 2010, 5:15
Autor: KO
Świebodzice: Policja będzie SMS–ować do świebodziczan
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mija rok, od kiedy Świebodzice są w Samorządowym Informatorze SMS. Z tej okazji nagrodę jutro odbierze piętnastoletnia Magda, która stała się tysięcznym użytkownikiem systemu. Z tej też okazji władze gminy postanowiły rozszerzyć usługi – informacje do mieszkańców będzie wysyłała świebodzicka policja.

To pierwszy przypadek w naszym powiecie, że w tworzenie informacji do mieszkańców będzie włączać się policja. System SISMS funkcjonuje już też w Świdnicy, Dobromierzu i Jaworzynie Śląskiej. Urzędnicy przesyłają bezpośrednio na komórki mieszkańców informacje o imprezach, o ważnych dla gmin wydarzeniach i o zagrożeniach. Na razie te ostrzegawcze komunikaty dotyczyły głównie sytuacji powodziowej. Teraz w Świebodzicach mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć np. o tym, kogo policja poszukuje.

- W tym roku na Dolnym Śląsku udało się odnaleźć czworo zaginionych dzieci dzięki systemowi – mówi Leszek Kaczuba, prezes spółki Samorządowy Informator SMS.

Co może zdziałać policja dzięki krótkim wiadomościom tekstowym? Dajmy na to, kiedy dojdzie do napadu, a sprawca ucieknie, być może miejsce jego pobytu pomogą wskazać mieszkańcy. Na komórki otrzymają rysopis sprawcy.

- Wreszcie nastąpiła sprawiedliwość w Polsce – mówi z uśmiechem Andrzej Dobies, komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach. - Do tej pory wszyscy się mogli do nas dodzwonić, bo każdy znał numer 997, ale w drugą stronę ta komunikacja była siermiężna. Teraz będziemy się mogli szybko komunikować z mieszkańcami.

O czym chciałby poinformować świebodziczan komendant? Chociażby o „fałszywych wnuczkach”, czyli oszustach, którzy okradają starsze osoby podając się za młodych członków ich rodzin. Akcję informacyjną na temat takich przestępców prowadzili dzielnicowi, ale sporo czasu trwało, zanim funkcjonariusz odwiedził domy starszych świebodziczan. Wysyłanie wiadomości za pomocą SISMS jest o niebo szybsze.

- Wysyłamy dwa tysiące sto SMS-ów na sekundę – mówi prezes Kaczuba.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz nie może się nachwalić informatora SMS. - System jest rewelacyjny, jego funkcjonowanie przynosi tylko pozytywne skutki – mówi burmistrz.

Dziś do południa zalogowanych było w świebodzickim systemie 1117 osób. Tysięczna była piętnastoletnia Magda, która jutro odbierze MP4 od SISMS sp. z o.o. i ekwipunek turystyczny od władz miasta.

***
Czy to bezpieczne?

Prezes Leszek Kaczuba porównuje bezpieczeństwo systemu do bezpieczeństwa MSWiA czy ABW. Informator SMS-owy wykorzystuje też straż pożarna do komunikowania się z ochotniczymi strażami. Musi być więc on niezawodny. Obsługuje go kilka serwerowni w kraju z niezależnymi źródłami zasilania i niezależnymi światłowodami.

***
Jak się zalogować?
Wystarczy wysłać SMS o treści „Tak.dsw02” na numer 661 000 112. To ogólny serwis dla Świebodzic. Osobny kod (Tak.dsw02iz) mają informacje o zagrożeniu dla mieszkańców Cierni i Pełcznicy oraz informacje o sporcie, kulturze i promocji (Tak.dsw02sp). Kod dla Świdnicy to „Tak.dsw01”, dla Dobrmierza – „Tak.dsw03”, a dla Jaworzyny Śląskiej - „Tak.dsw04”.

***
Ile to kosztuje?
Tyle, co SMS u Twojego operatora. I płaci się tylko raz – przy logowaniu do systemu. Wszystkie informacje są przesyłane bezpłatnie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group