Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1306
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Polsko– Czeskie święta Bożego Narodzenia

Środa, 21 grudnia 2011, 9:18
Aktualizacja: 9:20
Autor: red
Gmina Świdnica: Polsko– Czeskie święta Bożego Narodzenia
Fot. użyczone
W dniach od 16 do 19 grudnia sześćdziesięcioosobowa grupa uczniów z partnerskich szkół w Kopidlnie i Witoszowie Dolnym uczestniczyła w kolejnym integracyjnym spotkaniu realizowanym w ramach polsko–czeskiego mikroprojektu „Tu i tam przyjaciół mam” .

Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Trzydniowa wizyta studyjna upłynęła w świątecznym nastroju, jej celem było przybliżenie i poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, promowanie życia i bogactwa kulturowego regionu.
Uczniowie chętnie poznawali tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i Czechach. Na warsztatach artystycznych mieli możliwość samodzielnego wykonania niepowtarzalnych stroików świątecznych, dekorowania oryginalnych bombek, którymi potem wspólnie ustroili choinkę w świetlicy szkolnej.
Niezapomniane wrażenie wywarł na gościach z Republiki Czeskiej Jarmark Bożonarodzeniowy odbywający się na świdnickim Rynku, na którym lokalni wystawcy prezentowali swoje wyroby świąteczne. W programie spotkania znalazł się także czas na lubiane przez dzieci gry i potyczki sportowe na hali w Witoszowie Dolnym, wycieczka na sztuczne lodowisko w Świdnicy oraz wiele ciekawych gier i zabaw integracyjnych. W piątek uczniowie z zainteresowaniem oglądali przedstawienie teatralne o Witoszy, legendarnym założycielu osady Witoszów.
Sobota zakończyła się uroczystym wieczorem kolęd, z udziałem zaproszonych gości z Republiki Czeskiej z panią burmistrz miasta Kopidlna - Haną Masákovą oraz przedstawicieli z Urzędu Gminy Świdnica – m.in. Sekretarz Gminy Świdnica Jadwigą Generowicz, dyrektorem Gminnego Zespołu Oświaty Marią Jaworską. Podczas spotkania uczestnicy projektu zaprezentowali zwyczaje, tradycje, potrawy i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia, wspólnie śpiewali kolędy oraz przedstawili radosne jasełka.
W trakcie spotkań rozstrzygnięto też odbywający się w ramach projektu konkurs fotograficzny „Zatrzymane w kadrze”, nagrodzono laureatów, a wszystkim uczestnikom spotkań wręczono pamiątkowe medale, kalendarze z wyróżnionymi zdjęciami oraz widokówki z fotografiami gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group