Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 728
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Półtora tysiąca uczestników na Zjeździe Świdniczan

Niedziela, 24 sierpnia 2014, 7:40
Aktualizacja: 13:40
Autor: red.
115 osób z zagranicy, 228 z Polski poza Świdnicą i ponad 1200 osób ze Świdnicy uczestniczy w II Zjeździe Świdniczan. Łącznie jest to już blisko 1600 osób. Do miasta na integracyjną imprezę przyjechali świdniczanie z 14 krajów Europy i świata.

Najwięcej zagranicznych gości mieszka na co dzień w sąsiednich Niemczech (32 osoby), Wielkiej Brytanii (28 osób) i Grecji (14 osób). Najdalsze miejsce, z którego na zjazd przyjechała pięcioosobowa rodzina, to Perth w Australii. Ponadto świdniczanie przyjechali z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Przy okazji II Zjazdu Świdniczan gospodarze, czyli władze miasta Świdnicy, zaprosili wójtów innych polskich Świdnic – Teresę Mazurek, wójt gminy Świdnica, Adama Jaskulskiego, wójta gminy Świdnica w województwie lubuskim, oraz Wacława Jaskułę, wójta gminy Świdnica Polska. Podczas uroczystego otwarcia zjazdu wszyscy wójtowie oraz prezydent Świdnicy podpisali porozumienie, w którym deklarują wsparcie świdniczan mieszkających w Polsce w miastach i gminach z nazwą Świdnica oraz ich promowania w kraju i poza jego granicami (treść porozumienia w załączeniu).

Tegoroczny zjazd to więcej uczestników, więcej koncertów, więcej wycieczek i więcej atrakcji dla świdniczan. W ten weekend każdy zarejestrowany uczestnik posiadający identyfikator będzie mógł w restauracjach oznakowanych flagą i logo zjazdu skorzystać ze specjalnego menu i 20-procentowego rabatu. Greckie klimaty będzie można poczuć w Galerii 44 i Starym Browarze, kuchni bawarskiej z towarzyszeniem odpowiedniej oprawy – w Ratuszowej, kuchnię francuską oferuje zjazdowiczom Red Baron, klimaty PRL-u odtworzy dla nas Seta&Galareta, pub Biała Dama zaprasza na piwa inne niż wszystkie, a także degustację produktów używanych do ich warzenia, a kawiarnia Salon Fiński oferuje gościom zjazdu specjały spod koła podbiegunowego, w tym kanapki z salami z mięsa… renifera! Z kolei restauracja Bacalhau w hotelu Fado zaprasza na weekend z menu amerykańskim.

Każdego dnia zjazdu wieczorem zapraszamy do Rynku na koncerty, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na finał, w niedzielę, wystąpi zespół More Wine Please, zwycięzca tegorocznej Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Wyjątkowo, podobnie jak przed rokiem, zapowiada się sobotni koncert przebojów polskiej muzyki w wykonaniu młodych zdolnych artystów związanych ze Świdnicą, który zakończy pokaz fajerwerków.

Kumulacja wydarzeń zjazdowych przypadnie na sobotę, kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie ścieżki biegowej nad zalewem Witoszówka, a także Festyn Dzika i Karpia Dolnośląskiego. Także dzień później świdniczanie będą mieli do wyboru wiele ciekawych propozycji. W ramach zjazdu zaplanowano msze św. w intencji wszystkich świdniczan, które odbędą się w niedzielę o godz. 10.00 w katedrze, Kościele Pokoju i cerkwi p.w. św. Mikołaja. Po mszy w katedrze, koło godz. 11.15 zapraszamy do wspólnego zdjęcia świdniczan na placu przed katedrą. A stamtąd zapraszamy do Rynku na prezentację regimentów w ramach Rekonstrukcji Historycznych Bitew.

***

II Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (21-24 sierpnia 2014 roku) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Organizatorami II Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan są Świdnicki Ośrodek Kultury, Miasto Świdnica oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group