Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Pomnik Montanusa odsłonięty

Czwartek, 25 września 2014, 11:41
Aktualizacja: 13:44
Autor: red.
Rogoźnica: Pomnik Montanusa odsłonięty
Fot. UM Strzegom
Obelisk został posadowiony przy zboczu Góry św. Jerzego obok ścieżek rekreacyjnych oraz niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do obozu Gross– Rosen. 22 września br. odbyło się jego uroczyste odsłonięcie, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez burmistrza– Zbigniewa Suchytę, Bogusława Solimę– właściciela Piramidy oraz Edmunda Szczepańskiego– prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Na wydarzeniu pojawiło się kilka osób, które przyszły uczcić tą ważną chwilę.

- Johannes Montanus urodził się w 1532 roku w Strzegomiu i zmarł w 1604 roku w tym samym mieście. Został pochowany w Bazylice Mniejszej pw. św. Piotra i Pawła. Montanus był w tamtych czasach lekarzem miejskim. Jego kariera, ze względu na to, że odkrył „terra sigilatę”, czyli glinkę leczniczą wydobywaną ze zbocza skalnego Góry św. Jerzego, rozsławiła Strzegom na całą Europę- opowiadał Edmund Szczepański. Montanus wrócił później do Strzegomia i zajął się popularyzacją swojego odkrycia- czyli „terra sigilaty”. - Dobrze, że taki pomnik powstał na podnóżu Gór św. Jerzego. Wielu turystów zatrzyma się przy tym nim i zapozna z tą postacią- dodał burmistrz.

Powstanie obelisku nie odbyło by się, gdyby nie pomoc firmy Kwarc i Piramidy. Podziękowania należą się też Antoniemu Larczyńskiemu.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group