Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Pomniki przyrody

Niedziela, 28 listopada 2021, 11:27
Autor: red
Gmina Żarów: Pomniki przyrody
Fot. UM Żarów
Wszystkie posiadają szczególną wartość przyrodniczą i historyczną. Charakteryzują się ciekawym pokrojem i wzbogacają ekosystem zieleni naszego miasta.

Kolejne drzewa rosnące na terenie gminy Żarów ustanowione zostały pomnikami przyrody. Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 25 listopada wszyscy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Na listę pomników przyrody wpisanych zostało kolejnych dziewięć drzew.

- Ustanowienie nowych pomników przyrody to efekt akcji „Zgłoś drzewo na pomnik przyrody – ratujmy drzewa dla przyszłych pokoleń”, którą zainicjował Urząd Miejski w Żarowie. W ramach tej inicjatywy każdy mieszkaniec mógł zgłaszać cenne i warte ochrony drzewa, które ustanowione zostaną pomnikami przyrody. Wszystkie zgłoszone drzewa zostały dokładnie zweryfikowane. W związku z procesem weryfikacji, kontaktowaliśmy się z właścicielami terenów, na których rosną drzewa, występowaliśmy o zgodę do właścicieli bądź zarządców działek, przeprowadzaliśmy oględziny w terenie, pod uwagę braliśmy stan zdrowotno-techniczny drzewa i jego pomiary. Przygotowaną dokumentację uzgadnialiśmy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, przekazaliśmy projekt uchwały do Biura Rady Miejskiej w Żarowie. Dziękujemy mieszkańcom, radnym Rady Miejskiej, stowarzyszeniom za zgłoszone wnioski. Ustanawiając pomniki przyrody zwiększamy liczbę chronionych drzew. A ich wartość przyrodnicza i kulturowo-historyczna jest dla nas ogromna – mówił na sesji Rady Miejskiej zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Drzewa, które ustanowione zostały nowymi pomnikami przyrody są elementami częściowo zachowanej pierwotnej kompozycji parku, a ich wymiary oraz miejsce posadowienia świadczą o ich wartości przyrodniczej i historycznej. Wśród nich są:

1. Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 530 cm rosnący na działce nr 488/3 obręb Imbramowice

2. Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 460 cm rosnący na działce nr 447 obręb Imbramowice

3. Platan klonolistny o obwodzie pnia 328 cm rosnący na działce nr 95/11 obręb Żarów

4. Wiąz pospolity o obwodzie pnia 311 cm rosnący na działce nr 55 obręb Żarów

5. Klon pospolity o obwodzie pnia 107 cm rosnący na działce nr 65 obręb Żarów

6. Kłęk amerykański o obwodzie pnia 162 cm rosnący na działce 65 obręb Żarów

7. Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 429 cm rosnący na działce nr 524/35 obręb Mrowiny

8. Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 266 cm rosnący na działce nr 524/35 obręb Mrowiny

9. Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 410 cm rosnący na działce nr 524/35 obręb Mrowiny

Dzięki tej inicjatywie, łącznie na terenie administracyjnym gminy Żarów będzie 45 pomników przyrody. Drzewa, które ustanowione zostały pomnikami przyrody są objęte szczególną ochroną. Drzewa będą pod nadzorem Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group