Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 938
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pomogą cudzoziemcom

Sobota, 21 marca 2020, 15:01
Autor: red
Świdnica: Pomogą cudzoziemcom
Fot. UM Świdnica
Obecna sytuacja kryzysowa stawia w trudnej sytuacji nie tylko nas Polaków, ale także obywateli innych krajów przebywających na terenie naszego kraju, w tym także w Świdnicy.

Szczególnie dotyczy to osób, które przyjechały tu do pracy. Stąd też Urząd Miejski w Świdnicy będzie podejmował działania by w tym wyjątkowym okresie udzielać pomocy potrzebującym.

Instytucjami odpowiedzialnymi za pomoc cudzoziemcom są właściwe konsulaty i ambasady państw znajdujących się na terenie Polski. Samorządy niestety nie posiadają prawnych możliwości, które wykraczają poza przyznane im ustawowe kompetencje. Obcokrajowcy posiadający Karty Stałego Pobytu na terenie RP mają takie same prawa, jak obywatele Polscy i w tym zakresie będzie udzielana im niezbędna pomoc przez ośrodek pomocy społecznej.

Mając jednak na uwadze powagę sytuacji oraz skalę problemu jaki niesie za sobą pandemia wirusa COVID-19 Urząd Miasta Świdnicy pośredniczy w kontakcie poszkodowanych z przedstawicielami konsulatów i ambasad, prowadzi doraźne działania wspierające obcokrajowców [jak w przypadku obywateli Gruzji] oraz udziela informacji odnośnie prawnych możliwości wsparcia. Ponadto Wydział Funduszy Zewnętrznych monitoruje na bieżąco sytuację związaną z zatrudnieniem obcokrajowców i jest w kontakcie z pracodawcami oraz agencjami pośrednictwa pracy działającymi na terenie miasta.

Informacje dotyczące pomocy osobom narodowości ukraińskiej można również znaleźć na stronach internetowych, które prowadzą organizacje pozarządowe. Fundacja „Nasz Wybór” uruchomiła infolinię dla cudzoziemców pracujących w Polsce (nie tylko z Ukrainy). Stosowne informacje można uzyskać chociażby pod numerem +48 727 805 764 lub mailowo: konsultacje@ukrainskidom.pl. Obywatele Ukrainy, którzy chcą wrócić do domu po 17 marca, mogą zarejestrować się w programie „ДРУГ” („Przyjaciel”).

Obcokrajowcy potrzebujący pomocy w związku z obecną sytuacją mogą kontaktować się z:
- Komendą Straży Miejskiej, (tel. 986)
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, (tel. 74 854-90-53, 74 640-28-88)
- Biurem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, (tel. 74 856 29 09)
- Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Aktywności Obywatelskiej. (tel. +48 74 856 29 64)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group