Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 731
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Popróbuj zdrowia… o smaku sera

Piątek, 10 września 2010, 6:42
Aktualizacja: Sobota, 18 września 2010, 7:53
Autor: KO
Świdnica: Popróbuj zdrowia… o smaku sera
Fot. SP w Świdnicy
Czy zdrowie ma smak? Tak i o tym już po raz szósty będziemy się mogli przekonać na Targach Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. Zaplanowano je na piątek i sobotę, 17–18 września. A co na targach? Zdrowa żywność, czyli miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo, konfitury, przetwory owocowo–warzywne, produkty leśne i wiele innych, a wśród nich ser jako król tegorocznych targów…

IV Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej będą trwały na świdnickim Rynku. - Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu i jego okolic – mówi Monika Żmijewska ze starostwa powiatowego. - Nic dziwnego, przecież moda na zdrowe odżywianie ma coraz większą rzeszę fanów. Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej będą więc dla nich niesamowitą gratką. Ale nie tylko dla nich. Do odwiedzenia stoisk targowych zapraszamy także tych, którzy chcą spróbować jak smakuje wypiekany tradycyjnie chleb z dodatkiem śliwki, czosnku czy orzechów, zakupić przed sezonem zimowym syropy z malin, przetwory leśne przywiezione z czystych ekologicznie terenów Kaszub czy skosztować ciasta z warzyw i mąki orkiszowej.

Przez dwa dni w godzinach od 10.00 do 18.00 będzie możliwość degustacji i zakupu żywności prozdrowotnej od ponad 21 wystawców (w ubiegłym roku było ich 15) z terenu powiatu: świdnickiego, kartuskiego, chojnickiego, tatrzańskiego, łowickiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, żywieckiego, milickiego i wrocławskiego.

Królem targów będzie ser. - Nasi wystawcy zaprezentują różne rodzaje sera, wśród których warto wspomnieć ser kozi, krowi, żółty z różnymi przyprawami i ziołami, korbacze, ser ricotta, oscypki, redykołki, sery gazdowskie i bryndzę podhalańską – wymienia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa, które jest głównym organizatorem imprezy. - Nigdzie indziej w kraju nie zobaczymy i nie skosztujemy tak wielu różnych rodzajów tego produktu.

Po raz pierwszy zaprezentowane na targach zostaną bezglutenowe wyroby wędliniarskie. - Wiele produktów prezentowanych podczas targów to prawdziwe perełki - mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - Warto wspomnieć, że będziemy gościć producentów produktów nagrodzonych certyfikatem wpisanych na listę Ministerstwa Rolnictwa jako produkty regionalne. Wymienię wystawców z Łomnicy i ich sery, za które otrzymali I miejsce w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” organizowanym przez Urząd Marszałkowski czy wyróżnione certyfikatem wyroby z malin z powiatu milickiego. Ich produkty otrzymały w 2009 r. certyfikat „Dolina Baryczy poleca.

W specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym będzie można bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. - Udało się także zaprosić firmę, która będzie bezpłatnie badała słuch i wzrok – cieszy się Monika Żmijewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group