• Sobota, 20 lipca 2019
  • Godz. 17:59
  • Imieniny: Frederyka, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
  • Czytających: 784
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Posadzili dąb, aby upamiętnić porucznika zastrzelonego w Charkowie

Wiadomości: Region - Strzegom
Poniedziałek, 9 listopada 2009, 8:20
Aktualizacja: Wtorek, 10 listopada 2009, 17:03
Autor: UMiG Strzegom
Fot. UMiG Strzegom
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu uczestniczyła w ogólnopolskim programie "Katyń…Ocalić od zapomnienia", nad którym honorowy patronat objął prezydent RP Lech Kaczyński, a duchowo przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Głównym założeniem programu jest posadzenie w całej Polsce 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu również przyłączyła się do tej akcji. Na jej terenie posadzono drzewo upamiętniające porucznika Antoniego Lipińskiego ur. 24.03.1913 r. w Jaworze. Porucznik zginął w 1940 r. od strzału w głowę w Charkowie.

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia dębu odbyły się 4 listopada 2009 r. Oprócz władz samorządowych gminy Strzegom na czele z burmistrzem Lechem Markiewiczem wzięli w nich udział Bolesław Prorok - prezes zarządu dolnośląskiego Rodzin Katyńskich we Wrocławiu wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Sosną. W tej ważnej chwili uczestniczył także Jerzy Orabczuk - prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków oraz inni przedstawiciele tego związku.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia przez Romana Asyngera faktów dotyczących zbrodni katyńskiej. Następnie odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i prezes Jerzy Orabczuk. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Marek Żmuda.

Ważnym akcentem było również przekazanie na ręce burmistrza Strzegomia ziemi z Katynia.
Istotnym elementem uroczystości była recytacja wierszy o tematyce katyńskiej w wykonaniu uczniów szkoły. Oprawę muzyczną zapewniała strzegomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Na zakończenie Bolesław Prorok podkreślił, że akcja "Katyń...Ocalić od zapomnienia" jest ważnym elementem edukacji młodych pokoleń i z radością obserwuje, z jak ogromnym zaangażowaniem jest realizowana i propagowana przez placówki oświatowe.

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz także docenił włączenie się szkoły do programu. - Jest to cenna lekcja historii dla najmłodszych. Zaszczepianie w mentalności dzieci pamięci o tamtych czasach stanowi istotne ogniowo w budowaniu własnej tożsamości - mówił burmistrz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group