Wtorek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 1449
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Poszkodowana Jaworzyna

Poniedziałek, 7 września 2020, 17:34
Aktualizacja: Wtorek, 8 września 2020, 8:35
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Poszkodowana Jaworzyna
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Nawałnica, która przeszła przez gminę w dniu 5 września wyrządziła wiele szkód. Na szczęście obyło się bez ofiar i wypadków z udziałem ludzi.

Straty w mieniu są jednak bardzo duże. Od sobotniego wieczora podjęte zostały działania zmierzające do usuwania skutków tej katastrofy. Poniżej przedstawiamy zwięzłą instrukcję i informacje, których przestrzeganie pozwoli na jak najszybsze uporanie się z likwidacją szkód:

1. W sobotę, bezpośrednio po zdarzeniu, poinformowany został wojewoda dolnośląski, na miejsce przybył wicewojewoda Pan Jarosław Kresa.
2. Z bieżących zapasów gminy rozdysponowane i zakupione zostały plandeki potrzebne do bieżących zabezpieczeń.
3. Sołtysi przyjmują zgłoszenia o szkodach z terenu poszczególnych sołectw, a Ośrodek Pomocy Społecznej od mieszkańców miast.
4. Powołana została komisja szacująca szkody. Z uwagi na rozmiary i zasięg szkód, komisja będzie pracować w zespołach, by jak najszybciej zinwentaryzować szkody.
5. Wg stanu na godz. 9.00 w dniu 7 września liczba gospodarstw domowych, które ucierpiały przekracza ponad 120, ale nie są to jeszcze ostateczne dane.
6. Celem pracy Komisji jest ustalenie skali potrzebnej pomocy, o którą gmina występuje do wojewody, a wojewoda do ministra spraw wewnętrznych i administracji.
7. Osoby poszkodowane, których gospodarstwa domowe (domy/mieszkania), budynki gospodarcze ucierpiały bezpośrednio na skutek zdarzeń mogą ubiegać się o zasiłek celowy. Z wnioskiem o taki zasiłek nie trzeba specjalnie występować, ale od poszkodowanych przyjmie go bezpośrednio komisja, w trakcie oględzin domostwa.
8. Do szacowania poważniejszych strat w budynkach konieczny jest udział pracownika Państwowej Powiatowej Inspekcji Budowlanej. Burmistrz dokonał ustaleń z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego, że pracownicy inspektoratu pojawią się w gminie od dnia 8 września.
9. W uzyskaniu jakiejkolwiek pomocy nie decyduje kolejność zgłoszeń. Gmina uzyska środki na udzielenie zasiłków z budżetu państwa, dopiero po zewidencjonowaniu wszystkich szkód i poszkodowanych. Dlatego prosimy bardzo o tylko jednokrotne zgłoszenie szkody (mieszkańcy wsi do sołtysów, mieszkańcy miasta do Ośrodka Pomocy Społecznej). Komisja uda się pod każdy adres.
10. Niezależnie od działania komisji, wszelkie szkody w mieniu należy zgłaszać zgodnie z posiadanymi polisami ubezpieczeniowymi.
11. Co do działań związanych z porządkowaniem. Będą one prowadzone z zachowaniem odpowiedniej kolejności, np.: najpierw prowadzenie prac związanych z usuwaniem drzew zagrażających ludziom, udrażnianie dróg, w dalszej kolejności drobniejsze prace.
12. Działania w tym zakresie podjęli zarówno poszczególni zarządcy dróg, jak również podmioty odpowiedzialne za dostawę prądu i nadleśnictwo.
13. Już teraz w sposób szczególny dziękujemy naszym strażakom ochotnikom za pomoc i zaangażowanie. Wszystkich mieszkańców bardzo prosimy o zrozumienie, że podstawową rolą strażaków jest niesienie pomocy poprzez ratowanie życia, zdrowia i mienia, co nie obejmuje wykonywania porządków!
14. Oddzielnie będą szacowane straty w uprawach rolnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group