Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 230
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poszli z palmami

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 28 marca 2010, 21:15
Aktualizacja: 21:21
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pogoda dopisała – tancerze z zespołu „Krąg” w ludowych strojach nieśli dziś w samo południe najpiękniejsze palmy wielkanocne z Rynku do Katedry. Zapraszamy do podziwiania feerii barw!

Zwyczaj niesienia palm wielkanocnych do poświęcenia w Niedzielę Palmową znany jest w Polsce od średniowiecza. Dawniej gałązki wierzby ścinano w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Wierzono na przykład, że poświęcone palmy chronią ludzi, zwierzęta i dobytek przed ogniem, czarami i wszelkim złem, że połykanie bazi zapobiega chorobom gardła, a krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami. W Lipnicy i w Rabce co roku organizowane są konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Palma na konkursie w Lipnicy Murowanej w 2008 roku miała długość 33,39 m i była tym samym dłuższa o prawie 1,39 m od najdłuższej palmy w Rabce postawionej w 2007 roku.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group