Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 695
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Potrójna uroczystość strzegomskiego Zespołu Szkół

Sobota, 30 września 2017, 11:31
Autor: red
Strzegom: Potrójna uroczystość strzegomskiego Zespołu Szkół
Fot. UM Strzegom
Od wielu miesięcy w Zespole Szkół trwały przygotowania do niecodziennego wydarzenia. Było to połączenie uroczystego nadania szkole imienia, zjazd absolwentów z okazji obchodzonego w tym roku siedemdziesięciolecia szkoły oraz bal absolwentów.

Uroczystość nadania imienia Księcia Bolka II strzegomskiemu technikum rozpoczęła się o ósmej trzydzieści. Po wprowadzeniu sztandaru przez poczet, który tworzyli członkowie Samorządu Uczniowskiego i odśpiewaniu hymnu państwowego, dyrektor szkoły powitał zaproszonych gości. Wśród nich byli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, ks. biskup Adam Bałabuch, Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Krzysztof Sołtys oraz przedstawiciele władz miasta. Po przedstawieniu historii wyboru patrona i jego sylwetki odbyła się ceremonia nadania szkole imienia przez organ prowadzący. Jej kluczowym momentem było odczytanie przez Starostę Świdnickiego uchwały nadającej szkole imię i przekazanie dyrektorowi aktu. Zgodnie z tradycją sztandar został poświęcony przez księdza biskupa Adama Bałabucha. Kolejnym momentem było wbijanie gwoździ do sztandaru przez przyjaciół szkoły i darczyńców, którzy przyczynili się do jego ufundowania.

Uroczystość zakończyło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w szkole oraz granitowego obelisku stojącego na skwerze przed szkołą.

Po zakończeniu uroczystości związanych z nadaniem szkole imienia absolwenci, uczniowie i nauczyciele przy akompaniamencie orkiestry górniczej przeszli do bazyliki na mszę św. koncelebrowaną przez byłych katechetów: ks. Tomasza Gwizdka, ks. Krzysztofa Iwaniszyna, obecnego ks. Krzysztofa Papierza, proboszczów strzegomskich: ks. Marka Babuśkę, ks. Marka Żmudę oraz przybyłych specjalnie na tę okazję: ks. Marka Korgula, dyrektora Wydziału Katechetycznego świdnickiej Kurii Biskupiej i ks. biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, który wygłosił homilię. Intencje mszalne były czytane przez uczniów. Wśród nich znalazła się prośba o wstawiennictwo za żywych i zmarłych pracowników szkoły i uczniów.

Akademię w Strzegomskim Centrum Kultury otworzyło przeczytane przez ucznia Dominika Lipińskiego wspomnienie Adama Bojarskiego, najstarszego uczestnika zjazdu absolwentów (rocznik 1953). Była to sentymentalna podróż w czasie do pionierskiego okresu, gdy szkoła nosiła nazwę Państwowej Szkoły Mechanicznej i mieściła się przy ulicy Kościuszki 16. W dalszej części nastąpiło premierowe wykonanie oficjalnego hymnu szkolnego. Słowa do niego napisali Przemysław Gębala i Łukasz Pyszka, a melodię skomponował Jacek Fornal, absolwenci strzegomskiego technikum.

Trzecim punktem w programie akademii była zaprezentowana przez dyrektora szkoły synteza jej historii i działalności od momentu wzniesienia obecnej siedziby przed stu pięćdziesięciu laty aż do czasów współczesnych.

Akademia to sposobność do powiedzenia kilku słów przez zaproszonych gości, których tego dnia nie brakowało. Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka wyraziła wdzięczność za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, która jest okazją, jak powiedziała, wspomnienia przyjaźni i najpiękniejszych chwil. Poseł Wojciech Murdzek, jako świdniczanin, docenił wybór patrona szkoły. Dowartościowanie postaci księcia Bolka jest wyrazem szacunku dla tradycji- powiedział. Nawiązał do homilii mówiąc, że wdzięczność to kapitał społeczny. Posłanka Monika Wielichowska, niestety nie mogła przybyć osobiście, ale przesłała przesłanie, które w jej imieniu odczytała sekretarz gminy Iwona Zabawa. Biskup Adam Bałabuch pogratulował wyboru patrona szkoły, który jest wyrazem właściwej postawy wobec tradycji. Następnie głos zabrali burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wspominając, że praca w Zespole Szkół jest częścią jego życia ciepło wspominaną oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marczak, absolwent szkoły (rocznik 1993). Serdeczne słowa o szkole i dzisiejszej uroczystości powiedzieli także Hanna Krosta reprezentująca Związek Nauczycielstwa Polskiego, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Grzegorz Luszawski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Bożena Bojanowska - Czuk oraz Marian Góra reprezentujący absolwentów z lat 1978-1982.

Wszyscy zgromadzeni goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli. Składały się na nią nostalgiczne piosenki wykonane przez Ewę Malinowską i Emilię Stempin, recytacja wiersza napisanego specjalnie na tę okazję przez Laurę Rychlik. Wielu wzruszeń, szczególnie absolwentom, dostarczyło multimedialne widowisko przygotowane przez Renatę Dziurlę i Ireneusza Miepariszwili ukazujące historię szkoły od 1947 do 2017 poprzez fotografie mniej i bardziej oficjalne.
Na zakończenie dyrektor szkoły zaprosił wszystkich obecnych na widowni byłych dyrektorów i nauczycieli szkoły, by im podziękować.

Po akademii absolwenci mieli okazję do spotkania i porozmawiania z dawnymi nauczycielami i wychowawcami w szkole. Były wspomnienia, spotkania po latach często dawno niewidzianych kolegów i koleżanek.

Miłą pamiątką dla absolwentów, także byłych pracowników szkoły, jest przygotowana przez Annę Spychalską i Marka Żubryda bogato ilustrowana okolicznościowa publikacja "Zespół Szkół w Strzegomiu. Jubileusz 70 - lecia szkoły". Absolwenci, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w zjeździe mogą ją jeszcze nabyć w szkole.

Ostatnią częścią sobotniej uroczystości był Bal Absolwentów. Rozpoczęty oczywiście polonezem, który poprowadzili: najstarszy z absolwentów Bolesław Czyczerski (rocznik 1965) wraz z wicedyrektor Dorotą Sozańską i najmłodsza absolwentka, Kornelia Bodiukin (rocznik 2004) z dyrektorem Robertem Wójtowiczem. Stu dwudziestu absolwentów bawiło się przy muzyce z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych do białego rana.
- Połączenie kilku uroczystości, z których każda jest sporym wyzwaniem, było naprawdę niełatwym przedsięwzięciem, w związku z czym miałem nieco obaw. Ostatnie dni były czasem wzmożonego zaangażowania całej społeczności szkolnej. Cieszę się, że wszystko przebiegło w taki sposób, jak zaplanowaliśmy, za co wszystkim jeszcze raz dziękuję - powiedział dyrektor szkoły, Robert Wójtowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group