Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 545
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat chce kupic rezonans magnetyczny

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 28 lipca 2011, 13:37
Aktualizacja: Piątek, 29 lipca 2011, 12:16
Autor: Starostwo Powiatowe
Czy na "Latawcu" będzie rezonans?
Fot. wb
Wraca temat uruchomienia przy szpitalu „Latawiec” w Świdnicy pracowni rezonansu magnetycznego. Sprawą zajmowała się na ostatnim posiedzeniu Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu. Będzie przygotowana analiza pokazująca najbardziej optymalną koncepcję realizacji tej inwestycji. Wskaże ona kto i w jakiej formie taką pracownię powinien uruchomić. Wnioski trafią na Zarząd Powiatu, który chce z tym tematem ruszyć jak najszybciej.

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu spotkała się z dwiema firmami, które specjalizują się w sprzedaży rezonansu.

- Jedna z firm zaprezentowała formułę rezonansu otwartego a druga zamkniętego. Oba urządzenia to nowoczesne aparaty, które pozwalają przyjrzeć się narządom wewnętrznym dokładniej niż RTG. – wyjaśnia Daria Kurek przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia.

Komisja zwróciła się z wnioskiem do Zarządu Powiatu o przygotowanie propozycji zakupu tego urządzenia i uruchomienia pracowni MRI przy szpitalu.

- Wspólnie z Wydziałem Zdrowia i dyrekcją szpitala przygotujemy kilka koncepcji na realizację tej inwestycji. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy szpital sam powinien taką pracownię uruchomić, czy bardziej optymalnie będzie, jeśli pracownię uruchomi firma zewnętrza. Będziemy także szukać źródeł finansowania tego zadania. – wyjaśnia wicestarosta Alicja Synowska.

Zarząd chce z tematem zmierzyć się jak najszybciej, ale wszystko zależy od finansów.

- Nie ukrywam, że będziemy szukać finansowania zewnętrznego. Zarówno dla szpitala a tym bardziej powiatu trudne byłoby samodzielne udźwignięcie tej kosztownej inwestycji. – dodaje Alicja Synowska.

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony w wykrywaniu różnych zmian chorobowych. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Świdnicki „Latawiec” wyposażony w najlepsze sprzęty do tomografii komputerowej i angiografii nie posiada pracowni MRI (rezonansu magnetycznego). Pacjenci wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławia, aby wykonać to badanie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 28-07-2011 13:42
Dobra informacja, do tej pory trzeba było jeździć do Wałbrzycha a tam kolejki sięgały nawet i 2 lata.
~ 28-07-2011 18:44
Sratata zbigniew forsa niema forsy na takie zabaweczki
~ona 28-07-2011 20:56
z tym rezonansem to tak jak z pociągiem do Wrocka i aquaparkiem, co wybory to się pojawia
~mmdk 28-07-2011 20:57
no i po co jak i tak będziemy czekać 2 lata powiat kupi a szpital zarobi n o i premie są dla dyrekcji albo nfz nie podpisz umowy
~lusia 28-07-2011 23:35
Kolejny zakup za pieniądze zadłuzonego powiatu. Dobre okreslenie Zygmunt Forsa. Wydawac publiczne pieniądze to on umie, juz jeden taki poseł Zbigniew z Żarowa tez był co wydawał więcej niz miał. Źle skończył. Ale co się nie robi dla wyborcy. A po nas choćby potop.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group