Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Powiat wałbrzyski na koniec 2012 roku nie ma budżetu na 2013 rok

Sobota, 29 grudnia 2012, 11:42
Aktualizacja: 11:43
Autor: PAW – walbrzyszek.com
powiat wałbrzyski: Powiat wałbrzyski na koniec 2012 roku nie ma budżetu na 2013 rok
Fot. PAW - walbrzyszek.com
Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego, radni zadecydowali o tym, by nie podejmować uchwały dotyczącej budżetu Powiatu na rok 2013. Powodem są wciąż niejasności związane z przejęciem zadłużenia Powiatu przez Gminę Wałbrzych.

Dług Powiatu sięgający powyżej 30 milionów złotych, zgodnie z ustaleniami, ma przejąć Gmina Wałbrzych. Jednak do Starostwa Powiatowego wciąż nie dotarło żadne formalne porozumienie w tej sprawie. Dziś radni mieli podjąć najpierw uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wałbrzyskiego.

- Nie mamy żadnych pisemnych informacji dotyczących przejęcia zadłużenia i dlatego uważam, że nie powinniśmy głosować nad tą uchwałą, a także nad uchwałą budżetową – mówi Bartłomiej Grzegorczyk.

Zdecydowana większość radnych podzieliła ten pogląd. Budżet powinien zostać uchwalony do 31 grudnia. Są jednak znane przypadki, kiedy budżet był uchwalany do 31 stycznia. Jeśli jednak i ten termin nie zostałby zachowany, wtedy o budżecie Powiatu zadecyduje Regionalna Izba Obrachunkowa.
- Szefowie klubów radnych oraz Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego wspólnie ustalili, że uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu oraz uchwała budżetowa nie będą przedmiotem dzisiejszej sesji. Jeśli tylko formalności dotyczące sprawy przejęcia zadłużenia zostaną wyjaśnione, wtedy radni zajmą się tymi uchwałami – mówi Szymon Heretyk, przewodniczący rady powiatu.

Radnego Arkadiusza Muchę interesowało, kto miałby w styczniu zwołać sesję, na której omawiana będzie uchwała budżetowa. Jednak ani przewodniczący Heretyk, ani chyba nikt z obecnych na sali nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wciąż niejasne pozostają zasady funkcjonowania Rady Powiatu po 1 stycznia 2013 roku. Oficjalnie nikt radnym mandatów nie wygasił.
- My jako radni powiatowi byliśmy przygotowani do debatowania o budżecie, ale nie było dobrej woli z drugiej strony – mówi radny Marek Tarnacki. – Teraz znaleźliśmy się w patowej sytuacji.

Andrzeja Lipińskiego zastanawia i jednocześnie bardzo niepokoi, jak powiat ziemski poradzi sobie ze swoim skromnym budżetem w 2013 roku.
- Będą olbrzymie problemy z utrzymaniem zimowym dróg, może braknąć środków finansowych na prowadzenie domów dziecka i prowadzenie administracji. Pytań i wątpliwości jest bardzo wiele – mówi Lipiński.

Zdaniem Edwarda Podgórskiego, ktoś (radny nie chciał zdradzić kto) ma polityczny interes w tym, by doprowadzić Powiat Ziemski do likwidacji.

Radni postanowili również nie podejmować uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego do zawarcia porozumień w sprawie przekazania zadań, jednostek, mienia Powiatu Wałbrzyskiego do Gminy Wałbrzych w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu. Według przedstawicieli Zarządu Powiatu, pismo jakie dotarło w tej sprawie z Gminy Wałbrzych, znacznie różni się od wcześniejszych ustaleń i porozumień zawartych między stronami w tych kwestiach i musi zostać dopracowane i wyjaśnione.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group