Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 499
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Powstanie dom opieki

Wtorek, 11 marca 2014, 10:16
Aktualizacja: 10:17
Autor: red.
Strzegom: Powstanie dom opieki
Fot. użyczone
Na sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu 12 lutego na wniosek burmistrza Strzegomia, radni podjęli uchwałę o otwarciu planu przestrzennego zagospodarowania gminy dla budynku przy ul. Armii Krajowej, tak by mógł powstać Dom Opieki Społecznej dla ludzi starszych.

W obiekcie tym w chwili obecnej mieszczą się: Pogotowie Ratunkowe i firma stomatologiczna (parter), fizjoterapia (1. piętro) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej (3. piętro).
- Zapotrzebowanie na dom opieki społecznej jest od wielu lat w naszej gminie bardzo duże. Społeczeństwo się starzeje, dlatego trzeba jak najwięcej obiektów i działań opiekuńczych, kulturalnych, skierować do tej grupy społlecznej, co też czynimy – stwierdza burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. - Kiedy powiedziałem o zamiarze stworzenia takiej placówki w Strzegomiu na spotkaniu w Domu Działkowca „Stokrotka”, rozległy się brawa. To jeszcze bardziej zmotywowało mnie do działań. Równolegle ze zmianą planu przestrzennego rozpoczniemy projektowanie – podkreśla burmistrz Strzegomia.

Plan jest taki, by na terenie obiektu pozostały: Pogotowie Ratunkowe oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, który zostanie przeniesiony na parter. Piętra: pierwsze, drugie i trzecie będą przeznaczone na Dom Opieki Społecznej. Warto zaznaczyć, że trzecie piętro w czasie remontu tego budynku było przygotowywane pod oddział szpitalny, dlatego nie wymaga wielkich adaptacji. W chwili obecnej podjęto już działania celem zamontowania drugiej windy, która będzie dojeżdżać na trzecie piętro.

- Cieszę się z tej inicjatywy, bo o takiej placówce mówimy już od lat, a ta lokalizacja jest bardzo dobra – dodaje pani Zofia. - Fajnie też się stało, że lekarze specjaliści są w jednym miejsc na ul. Witosa. Tam też są wszystkie rejestracje. Jest bardzo przytulnie. Kiedy złamałam rękę, byłam zaskoczona, że w Strzegomiu jest taki nowoczesny aparat do prześwietleń. Jako 70-latka nie muszę biegać na ul. Armii Krajowej. Dodajmy, że pani Zofia mówiła o obiektach Centrum Medyczno Diagnostycznego, które świadczy usługi podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej dla naszych mieszkańców. W roku 2014 gmina przeznaczyła kwotę 40 000 zł na program profilaktyczny dla osób w wieku powyżej 50 roku życia „Wygraj z rakiem”, który będzie obejmował badania gastroskopii i kolonoskopii.

Potrzebę takiej placówki potwierdza fakt, że gmina w chwili obecnej wydaje już ponad pół miliona złotych, pokrywając koszty pobytu mieszkańców naszej gminy w domach pomocy społecznej w całej Polsce. Pobyt w domu opieki w Strzegomiu naszych mieszkańców umożliwi kontynuację wieloletnich znajomości sąsiedzkich, wybranie się na spacer w swoim mieście. Ponadto będzie zorganizowanych ponad 20 miejsc pracy.

Wiele działań już teraz gmina kieruje w stronę osób, które są już na emeryturze. Są to ludzie bardzo aktywni, którzy nie zaszywają się w pieleszach domowych, ale podejmują różnego rodzaju działania służące naszej gminnej społeczności. Emeryci i renciści mogą korzystać bezpłatnie w godzinach porannych z urządzeń rekreacyjnych i siłowych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Panie i pan, których zastałem w siłowni wyrażali wielkie zadowolenie z takich rozwiązań – mówi burmistrz Strzegomia. Jak stwierdzili, chętnie też korzystają z lodowiska. Pani ćwicząca na rowerku wyraziła swój smutek. - Szkoda że już zamykają lodowisko. Bezpłatny jest wstęp na basen w okresie letnim. Były i będą organizowane zajęcia nauki pływania. Jest również sekcja Nordic Walking. Od styczniu zajęcia Zumby w SCK II organizuje dla seniorów Strzegomskie Centrum Kultury.

Dom Pomocy Społecznej będzie miejscem dla ludzi, którzy zostali sami i trzeba im pomóc. Będzie świetnym uzupełnieniem potrzeb naszych starszych sąsiadów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group