Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1224
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mielęcin: Powstanie rondo

Piątek, 26 lutego 2021, 11:10
Autor: red
Mielęcin: Powstanie rondo
Fot. UM Żarów
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace dotyczące przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 3396D koło miejscowości Mielęcin.

W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania ma powstać czterowlotowe rondo. Taka informacja wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Żarowie w dniu 15 lutego 2021 roku. Łącznik autostradowy, jak nazywane jest to skrzyżowanie to bardzo niebezpieczny odcinek drogowy. Włączenie się do ruchu jest tutaj bardzo trudne, a wielu kierowców, często tracąc cierpliwość ryzykuje i dochodzi do wypadków. Niestety wiele z tych wypadków jest ze skutkiem śmiertelnym.

Burmistrz Leszek Michalak, radni Rady Miejskiej oraz pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie wielokrotnie apelowali do Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę stanu bezpieczeństwa w tym miejscu. W 2017r. Starostwo Powiatowe w Świdnicy otrzymało odpowiedź od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest zarządcą tego odcinka drogowego, że realizacja przebudowy tego skrzyżowania jest uzależniona od środków finansowych. Niestety takich wówczas nie było. Taką samą odpowiedź na interpelację otrzymała radna Barbara Zatoń w 2019 roku.

W piśmie, które wpłynęło 15 lutego 2021r. do Urzędu Miejskiego w Żarowie wynika, że znalazły się środki finansowe na realizację tego zadania inwestycyjnego.

- Zakres zadania obejmuje przebudowę skrzyżowania zwykłego czterowlotowego na skrzyżowanie typu rondo czterowlotowe z 1 lub 2 bypassami (wybór rozwiązania technicznego i parametrów skrzyżowania nastąpi na etapie prac projektowych). W ramach inwestycji planuje się budowę odwodnienia drogi wraz z kanalizacją deszczową, wykonanie urządzeń ochrony środowiska (osadnik i separator), budowę kanału technologicznego. Skrzyżowanie będzie wyposażone w oświetlenie drogowe na potrzeby którego wybudowana zostanie linia kablowa zasilająca. Na skrzyżowaniu zostanie również wykonane oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W I kwartale 2021r. zaplanowano ogłoszenie przetargu na prace projektowe. Przewiduje się, że wykonanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji ZRID nastąpi w latach 2021 – 2022, a rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych w 2023r. – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Wielokrotne monity o poprawę stanu bezpieczeństwa tego miejsca, mamy nadzieję, że przyniosą w końcu oczekiwany skutek. Na pewno poinformujemy Państwa o rozpoczęciu tej długo planowanej, ale jakże potrzebnej inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group