Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 858
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Poznali Eko Ojczyznę

Sobota, 29 listopada 2014, 11:48
Aktualizacja: 11:51
Autor: red.
Gmina Świdnica: Poznali Eko Ojczyznę
Fot. UG Świdnica
Przez 16 dni gimnazjaliści klas I i II z terenu gminy Świdnica uczestniczyli w projekcie „Moja EKOojczyzna”, badając m.in. pH wody, gleby oraz gatunki chronione. Efektem ich pracy jest ekologiczna mapa gminy Świdnica.

21 listopada w SSM w Lubachowie odbyła się konferencja podsumowująca cały projekt ,,Moja EKOjczyzna”, dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu gminy.

Przez 8 dwudniowych turnusów, gimnazjaliści z Gimnazjum im. Szarych Szeregów z Pszenna, Gimnazjum im. Książąt Świdnickich z Witoszowa Dolnego oraz Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej uczestniczyli przez 120 godz. w zajęciach ekologicznych. 40 godzin to wycieczki tematyczne m.in. do Oczyszczalni Odpadów Zawiszów, szkółki leśnej w Bojanicach, elektrowni wodnej w Lubachowie, stacji uzdatniania wody w Jagodniku oraz oczyszczalni ścieków w Krzyżowej. Następne godziny uczestnicy projektu spędzili już w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, korzystając ze specjalistycznego sprzętu: mikroskopy, lupy, czerpaki na wodę, łopatki, odczynniki chemiczne, wykonując badania pH wody i gleby. Odbyli także spotkania z z przedstawicielami Nadleśnictwa Świdnica, Urzędu Gminy Świdnica oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Był to pierwszy tego typu projekt w gminie Świdnica, dzięki, któremu młodzież mogła bezpośrednio obcować z przyrodą. Dowiedzieć się jak ważna jest jej ochrona oraz poznać ją z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Celem głównym tego spotkania było przedstawienie zebranych wyników z przeprowadzonych zajęć i wycieczek tematycznych. Raporty sporządzone przez uczniów przedstawiają aktualną statystykę stanu powietrza, gleby i wody oraz gatunków chronionych w gminie Świdnica. Uczestnicy stworzyli także ekologiczne mapy gminy Świdnica – dodaje Agnieszka Wójcik, kierownik działu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy.

Wśród zaproszonych gości na podsumowanie projektu nie zabrakło wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek, dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty Marii Jaworskiej, dyrektorów szkół gimnazjalnych, przedstawicieli Nadleśnictwa Świdnica, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Tauron Ekoenergia sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów i Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group