Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 1388
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Prace Gerarda Kocha w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Poniedziałek, 8 lutego 2010, 9:39
Aktualizacja: 9:45
Autor: opr. MaS
Świdnica: Prace Gerarda Kocha w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Fot. um.nysa.pl
Już w tym tygodniu będzie można obejrzeć w sali wystaw czasowych muzeum wystawę pt. „Gerard Koch – rzeźba i rysunek”.

„Droga twórcza Gerarda Kocha, urodzonego w 1937 roku w Zawadzkiem, absolwenta Liceum Technik Plastycznych w Bielsku Białej, a następnie studenta ASP w Krakowie w pracowni rzeźby prof. Jacka Pugeta, to niemal półwiecze artystycznej wypowiedzi, poszukiwania własnej ekspresji, dotykania tajemnicy sztuki, dialogu z mniej lub bardziej odległą historyczną przeszłością. Niezwykły talent kreacyjny, ale i odtwórczy sprawił, że Gerard Koch przez szereg lat pracował jako samodzielny konserwator dzieł sztuki, wiążąc się zawodowo przez kilka lat (1968-1973) z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a następnie jako wykładowca konserwacji rzeźby w Zakładzie Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w PWSSP we Wrocławiu (1991-1997), zajmując się równolegle wieloma pracami rekonstrukcyjnymi i sztukatorskimi, realizowanymi na terenie niemal całego Śląska.

Od Wrocławia, w którym śladów pracy Gerarda Kocha jest zdecydowanie najwięcej, poprzez Legnicę, Prochowice, Brzeg, Złotoryję, Gryfów Śląski, Wołów, Oleśnicę, Nysę, Olesno, do dziś poznawać i analizować możemy dziesiątki prac sztukatorskich, rzeźbiarskich, renowacyjno-konserwatorskich tego Artysty.

Na szczególną uwagę zasługuje renowacja barokowego wystroju rzeźbiarsko-sztukatorskiego w kościele pocysterskim w Krzeszowie (1967-1982), dekoracji sztukatorskich zamku w Oleśnicy (1971-1973). W latach 1972-1993 Gerard Koch ściśle współpracował z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, wykonując ponad 20 odlewów płyt nagrobnych książąt piastowskich, których wizerunki wymagały doskonałego rzemiosła i znajomości warsztatu odlewniczego.

Od pewnego czasu Artysta koncentruje uwagę i impuls twórczy na rzeźbach abstrakcyjnych w drewnie. Pokaz prac rzeźbiarskich Gerarda Kocha doskonale uzupełnia rysunek, którego uproszczona kreska i monochromatyczna kolorystyka dopełnia to, czego w bryle nie odnajdziemy. Rysunki są proste, niemal ascetyczne, ale smakowanie wirujących brył otwierających się w przestrzeń byłoby niepełne, gdyby tych rysunków nie było.”

Źródło: Małgorzata Radziewicz, www.muzeum.nysa.pl

Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy w piątek 12 lutego o godz. 18.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group