Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Prace trwają

Wtorek, 16 stycznia 2024, 7:29
Aktualizacja: 9:30
Autor: red
Gmina Świdnica: Prace trwają
Fot. Gmina Świdnica
W gminie Świdnica trwają prace nad powołaniem Młodzieżowej Rady Gminy. Warto podkreślić, że w dotychczasowej historii gminy młodzieżowe rady funkcjonowały w latach 2009–2018.

W ostatnim czasie radni Rady Gminy Świdnica wraz z jej przewodniczącą spotkali się z młodzieżą w gminnych placówkach oświatowych.

- Młodzieżowe Rady pozwalają młodym ludziom mieć wpływ na decyzje podejmowane przez władze lokalne. Zachęcają do aktywności społecznej i edukacji obywatelskiej, co może przyczynić się do wzrostu zaangażowania młodych ludzi w życie lokalnych społeczności. Członkostwo w młodzieżowej radzie może przynieść wiele korzyści dla Was młodych ludzi, a także rozwijać umiejętności interpersonalne i prezentacyjne – mówiła przewodnicząca Rady Gminy Regina Adamska.

Głos młodych mieszkańców jest słyszalny w sołectwach, np. w Pszennie.

- To właśnie przy wsparciu środków z funduszu sołeckiego powstało miejsce do spotkań dla młodzieży przy ul. Dalekiej. Była to właśnie inicjatywa młodych mieszkańców naszej wsi, która spotkała się z aprobatą sołtysa, radnych i rady sołeckiej Pszenna – dodaje Roman Jadach, radny Rady Gminy Świdnica i mieszkaniec Pszenna.

Oprócz samorządowców w spotkaniach z uczniami klas VII i VIII szkół podstawowych udział wzięli przedstawicieli Instytutu Inspiracji z Wrocławia: Damian Dec i Michał Moczydłowski, na co dzień współpracującymi z młodzieżowymi radami w Polsce i na Dolnym Śląsku. Podczas rozmów z uczniami omówiono przykłady licznych inicjatyw podejmowanych przez młodzież w innych regionach Dolnego Śląska.

Przekonywano również, że bycie młodzieżowym radnym może pomóc w zdobyciu cennych umiejętności i doświadczeń.

- Przełamywanie stresu podczas wystąpień publicznych, zawieranie nowych przyjaźni, udział w projektach filmowych czy międzynarodowych, organizacja szkolnej konferencji klimatycznej - to z pewnością te umiejętności i działania, które były pomocne podczas wykonywania mandatu młodzieżowego radnego jak i teraz w dorosłym życiu - przekonywał Patryk Filarowski przewodniczący Rady Dialogu, były młodzieżowy radny z Wołowa jak i aktywny działacz społeczny- wyróżniony w Krzyżowej nagrodą „Najaktywniejsi Młodzi zDolnego Śląska 2023.

W gminie Świdnica młodzieżowa rada wybierana będzie na dwuletnią kadencję. Wstępne założenia statutu wskazują, że radni wybierani będą przez uczniów szkół klas 7-8 działających na terenie gminy oraz mieszkańców gminy od 13 do 18 roku życia.

Liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych.

2 mandaty w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Grodziszczu;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Pszennie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group