Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1168
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Prelekcja o regionie

Piątek, 30 lipca 2021, 7:29
Aktualizacja: 12:30
Autor: red
Świebodzice: Prelekcja o regionie
Fot. UM Świebodzice
29 lipca (czwartek) w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Rozmowy przy kawie, czyli...Historia Regionu”.

Liczną grupę uczestników spotkania powitała dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak. W spotkaniu uczestniczyła Sekretarz Miasta Sabina Cebula, dr Katarzyna Pawlak-Weiss - zastępca dyrektora Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu, a także lokalna pasjonatka historii regionu Pani Róża Stolarczyk i Przewodniczący Polskiego Związków Emerytów, Rencistów i Inwalidów Aleksander Jermakow.

Prelekcję poprowadziła Pani Agnieszka Dobkiewicz, autorka książek „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross-Rosen”, wielka pasjonatka historii Dolnego Śląska, Prezes Fundacji Idea.

Na co dzień Pani Agnieszka odkrywa ciągle zakryte karty przeszłości, mierzy się z niezwykle trudną obozową historią Gross-Rosen, w której z racji niewielkiej ilości pozostałej z wojny dokumentacji, ujawnia nowe historie z obozowego piekła. Pani Agnieszka Dobkiewicz w bardzo ciekawy i przejmujący sposób opowiedziała o zapomnianych tragediach jakie rozegrały się w KL Gross-Rosen, historię wspaniałych osób, w tym obozowych artystów.

Zapierające dech w piersiach historie opowiedziała także Pani Katarzyna Pawlak-Weiss, jedną z nich było ta dotycząca odkrycia w 2017 r. masowej mogiły, 300 ciał w obozie Gross Rosen. Zmarli zostali zasypani tuż przed ewakuacją w rowie przeciwlotniczym. Podczas spotkania Pani Róża Stolarczyk poruszyła temat znalezionych w naszym mieście (ul. Rekreacyjna) w latach siedemdziesiątych szczątków z okresu 2 wojny światowej, miało to miejsce podczas wykopów pod basen. Pani Katarzyna Pawlak-Weiss obiecała sprawdzić historię tego odkrycia i podzielić się nią z mieszkańcami Świebodzic. Na zakończenie spotkania Dyrektor Katarzyna Woźniak wręczyła prelegentkom piękne bukiety kwiatów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group