Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 524
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Premiera „Riese – Tajemnice wykute w skale”

Czwartek, 28 marca 2013, 9:44
Autor: red
Region: Premiera „Riese – Tajemnice wykute w skale”
Fot. użyczone
W Centrum Kultury i Turystki w Walimiu odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Riese –Tajemnice wykute w skale” oraz reportażu Tajemnica Góry Soboń.

Obraz ten ściągnął do centrum tłumy widzów chcących zobaczyć fascynującą historię regionu. Film uchyla rąbka tajemnicy powstania kompleksu „Włodarz” oraz rzuca nowe światło na tajne plany III Rzeszy wobec zamku Książ. Dokument wyprodukowała TVP Wrocław z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Został on dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, który podczas uroczystości reprezentował dr Jerzy Tutaj, członek zarządu.

„Riese – Tajemnice wykute w skale” to już ósmy film powstały w ramach cyklu Dolny Śląsk Pełen Historii i będący koprodukcją TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Zdjęcia do „Riese...” realizowano w czerwcu bieżącego roku w Wałbrzychu i na terenie gminy Walim. Twórcy dokumentu, Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się wyjaśnić zagadkę powstania kompleksu „Włodarz” oraz zrozumieć tajne plany III Rzeszy wobec Zamku Książ.

Podczas prawie godzinnej opowieści przenosimy się do sztabu organizacji Todt, podglądamy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie brakuje fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese jest dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group