Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1278
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Prezydent Świdnicy z absolutorium

Niedziela, 20 czerwca 2021, 15:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca 2021, 10:44
Autor: red
Świdnica: Prezydent Świdnicy z absolutorium
Fot. UM Świdnica
Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal– Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2020 rok. Za absolutorium głosowało 14 radnych, przeciw było 7.

Pod względem finansowym był to dobry rok dla miasta. Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2020 roku to 292 712 920,48 złotych. Wydatki to kwota 282 159 567,49 złotych. Nadwyżka budżetu miasta na koniec 2020 roku wyniosła 10 553 352,99 zł wobec planowanego deficytu na poziomie – 6 887 920,35 zł.

- Powyższe wskaźniki dowodzą, iż sytuacja finansowa miasta jest stabilna, plan na 2020 rok został sporządzony nie tylko w sposób prawidłowy od strony formalnej, ale i w oparciu o realne wskaźniki. Wyższe niż planowano dochody własne świadczą o dobrej koniunkturze gospodarczej, zaś ilość pozyskanych środków zewnętrznych wynika z bardzo dużej sprawności urzędników w tworzeniu dobrych merytorycznie projektów – mówi Kacper Siwek, skarbnik miasta Świdnicy.

Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. Przy formułowaniu opinii o wykonaniu budżetu za 2020 rok Skład Orzekający RIO kierował się podstawowym kryterium, jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu.

Rok 2020 to trudny czas walki z pandemią COVID-19 w Polsce i na świecie. Dotychczasowe, codzienne życie zostało wywrócone do góry nogami przez systematyczne wprowadzanie obostrzeń przez rząd RP w celu ograniczenia zakażeń w społeczeństwie

- Przez panującą od marca 2020 roku pandemię COVID-19 ucierpiał również budżet miasta. Początkowo zakładane plany dochodów bieżących i wydatków zostały bardzo szybko zweryfikowane przez pandemiczną rzeczywistość. Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w walce z COVID-19, a także mniejsze wpływy z lokalnych podatków i opłat doprowadziły do zmian w trakcie roku w budżecie Świdnicy. Zmuszeni byliśmy zrezygnować z części naszych planów inwestycyjnych i miejskich wydarzeń na rzecz oszczędności. Pandemia przełożyła się na nasze codzienne życie. Brak imprez masowych, wydarzeń sportowych, kulturalnych czy koncertów zmusił wielu z nas do przeniesienia kontaktów międzyludzkich do sieci. Zdalna edukacja dzieci i młodzieży, posiedzenia i narady online czy praca zdalna stała się normą do której powoli przywykliśmy. Niezmienne pozostało dla mnie jedno – współpraca z mieszkańcami przy realizacji wielu projektów. Zwykłych, codziennych spraw, na które zwracali nam uwagę świdniczanie poprzez inicjatywę społeczną czy wnioski składane online lub bezpośrednio, po kontakcie z pracownikami Urzędu Miejskiego w Świdnicy - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. 28 512 387,19 zł przeznaczono na kolejne duże i mniejsze inwestycje, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. Z zewnętrznych środków na ich realizację do budżetu miasta wpłynęło w ubiegłym roku prawie 9 milionów złotych.

- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Przypomnę tylko kilka przykładów, to m.in.: prace związane z modernizacją Parku Młodzieżowego czy też remonty ulic: Kraszowickiej (III etap), Pogodnej, Jarzębinowej i Wrzosowej oraz przebudowa chodników i budowa zatok parkingowych. To także przebudowa budynku Rynek 39-40 oraz pawilonu przy skrzyżowaniu ulic Malinowej i Morelowej, w którym miejsce znalazł nowy klub seniora i filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Miasto realizowało w dalszym ciągu program dotacji do remontów dla właścicieli obiektów zabytkowych, a także dotychczasową politykę mieszkaniową, czyli remonty pustostanów i modernizację budynków komunalnych przy ulicach: Gdyńskiej 3-3a,Pierwszego Maja 3,Stefana Żeromskiego 6,Spółdzielczej 29-31, Kotlarskiej 5A, Przechodniej 3, 5, 6, 8, 10 i Teatralnej 25 - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group