Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1372
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Prezydent z absolutorium

Sobota, 20 czerwca 2020, 13:16
Autor: red
Świdnica: Prezydent z absolutorium
Fot. UM Świdnica
Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal– Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2019 rok. Za absolutorium głosowało 12 radnych, przeciw było 9, natomiast od głosu wstrzymała się 1osoba. To szóste absolutorium obecnie urzędującej prezydent.

Pod względem finansowym był to dobry rok dla miasta. Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2019 roku to 277 536 391,78 złotych, co stanowi 100,6% założeń. Wydatki to kwota 270 441 504,34 złotych (96,3%). Nadwyżka budżetu miasta na koniec 2019 roku wyniosła 7 094 887,44 zł wobec planowanego deficytu na poziomie – 5 123 837,00 zł.
- Powyższe wskaźniki dowodzą, iż sytuacja finansowa miasta Świdnica jest stabilna, plan na 2019 rok został sporządzony nie tylko w sposób prawidłowy od strony formalnej, ale i w oparciu o realne wskaźniki. Wyższe niż planowano dochody własne świadczą o dobrej koniunkturze gospodarczej, zaś ilość pozyskanych środków zewnętrznych wynika z bardzo dużej sprawności urzędników w tworzeniu dobrych merytorycznie projektów – mówi Kacper Siwek, skarbnik miasta Świdnicy.

Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. Przy formułowaniu opinii o wykonaniu budżetu za 2019 rok Skład Orzekający RIO kierował się podstawowym kryterium, jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu.

Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. Ponadto nie zakładał on deficytu, zachowując jednocześnie bardzo duże środki na inwestycje, na które miasto zaplanowało kwotę 36 249 989 zł. Taki kształt budżetu gwarantował stabilność finansową miasta i jednocześnie pozwalał na realizację kolejnych dużych i mniejszych inwestycji, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. Z zewnętrznych środków na ich realizację do budżetu miasta wpłynęło w ubiegłym roku prawie 12 milionów złotych.
- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Przypomnę tylko kilka przykładów, to m.in.: remonty ulic: Traugutta, Pogodnej, Chłopskiej, Franciszkańskiej, Siostrzanej oraz przebudowa chodników i budowa zatok parkingowych. To ponad 1 mln zł przyznanych dotacji na remonty zabytkowych obiektów w mieście. To oddane do użytku 20 lokale mieszkalne wspomagane przy ul. 1-go Maja, gdzie rozpoczęto unikatowy program „Świdnickie Jaskółki”, mający na celu pomoc osobom zagrożonym bezdomnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To także program rewitalizacji, dzięki temu odmieniono wizerunek ul. Siostrzanej oraz śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów ul. Siostrzana-Rynek wraz z przebudową i wyposażeniem budynku Rynek 39 – 40. To również walka z niską emisją, program KAWKA, dofinansowanie tych inicjatyw, które miały na celu zmianę systemu i sposobu ogrzewania w domach czy mieszkaniach. To kolejne kilometry nowych ścieżek rowerowych czy modernizacja taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które w 2019 roku zakupiło, dzięki funduszom unijnym, dwa nowe w pełni elektryczne autobusy marki Volvo - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group