Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1538
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Prezydent z absolutorium

Poniedziałek, 27 czerwca 2022, 17:07
Autor: red
Świdnica: Prezydent z absolutorium
Fot. UM Świdnica
Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal– Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2021 rok. Za absolutorium głosowało 14 radnych, przeciw było 9. To ósme absolutorium dla obecnej prezydent, która pełni swoją funkcję od 2014 roku.

Finanse miasta pozostają na bezpiecznym poziomie. Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2021 roku to 347 534 487 złotych, co stanowi 106,6% założeń. Wydatki to kwota 323 351 450 złotych (95,7%). Nadwyżka budżetu miasta na koniec 2021 roku wyniosła 24 183 037 zł wobec planowanego deficytu na poziomie 13 986 007 zł. Zadłużenie Miasta Świdnicy w 2021 roku wyniosło 115 584 998 zł i zmniejszyło się o 2 317 055 zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. Przy formułowaniu opinii o wykonaniu budżetu za 2021 rok Skład Orzekający RIO kierował się podstawowym kryterium, jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu.

Rok 2021 to kolejny rok walki z pandemią COVID-19 w Polsce i na świecie. Miasto aktywnie włączyło się do działań związanych z ochroną mieszkańców przed pandemią. Stworzyło też pakiet wsparcia dla świdnickich przedsiębiorców.

- Czasowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej określonych grup zawodowych, zamknięte instytucje kultury, rozrywki, czy zakaz dużych zgromadzeń i imprez masowych, odbiły się mocno na kondycji naszej gospodarki. Skutki zamrożenia gospodarki przez wiele tygodni najbardziej odczuli przedsiębiorcy prowadzący działalność w gastronomii, branży fitness, usług kosmetycznych, fryzjerskich i wielu innych. Równolegle z pomocą oferowaną przez rząd RP (tarcza antykryzysowa) wprowadziliśmy nasze, miejskie programy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych finansowo przez pandemię. Uruchomiliśmy program pomocy regionalnej dla przedsiębiorców dokonujących inwestycji, pomoc de minimis dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zwolnienia z podatku od nieruchomości czy opłat za sprzedaż napojów alkoholowyych oraz ulgi polegające na odstąpieniu od pobierania czynszu lub obniżeniu czynszu za najem lokali użytkowych. Dużym wysiłkiem okazało się stworzenie punktu szczepień masowych w hali lodowiska przy ul. Śląskiej. Organizacja pracy, wyposażenie, zapewnienie odpowiedniej kadry i logistyka całego przedsięwzięcia były wyzwaniem, szczególnie w tak krótkim czasie - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. 63 725 498 zł przeznaczono na kolejne duże i mniejsze inwestycje, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. Z zewnętrznych środków na ich realizację do budżetu miasta wpłynęło w ubiegłym roku 26,3 miliona złotych.

- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Rozpoczęliśmy realizację ambitnych projektów, takich jak przebudowa kompleksu basenów odkrytych przy ul. Śląskiej czy remont alei Niepodległości. Kolejnym dużym zadaniem jest przebudowa ul. Polna Droga, które realizowane jest wyłącznie ze środków pochodzących z budżetu miasta. W 2021 roku rozpoczęliśmy również remont kolejnego fragmentu ul. Sikorskiego. Zakończono remonty ulic: Pogodna, Kraszowicka, Jarzębinowa, Wrzosowa, Wrocławska. Nie zapomnieliśmy jednocześnie o tych drobniejszych zadaniach, jak remonty chodników, placów zabaw dla dzieci, czy ścieżkach rowerowych. W dalszym ciągu realizowaliśmy programy proekologiczne, które pozwoliły zlikwidować wiele wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawiły jakość powietrza w mieście. Rozpoczęto odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną w Parku Młodzieżowym, równocześnie kontynuowane były prace związane z rewaloryzacją terenów zielonych w tym parku - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group