Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 927
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Priorytety gminnej oświaty

Sobota, 31 sierpnia 2013, 8:03
Autor: red.
Gmina Świdnica: Priorytety gminnej oświaty
Fot. użyczone
Agata Malik otrzymała z rąk wójta gminy akt powierzenia stanowiska. Oznacza to tym samym, że będzie pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej przez kolejne 5 lat.

Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły w drodze przedłużenia wymagało opinii Rad Pedagogicznych, Rad Szkół oraz uzgodnienia z organem sprawującym nadzór pedagogiczny tj. Dolnośląskim Kuratorium Oświaty. Wręczając 28 sierpnia nominację, Teresa Mazurek życzyła pani dyrektor dalszych udanych inicjatyw i trafnych decyzji w zarządzaniu oraz owocnej współpracy z pracownikami, wychowankami i władzami. Również z rąk wójta gminy Świdnica akt nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego otrzymał Krystian Sota – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej.

Tradycyjnie, na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, wójt gminy Świdnica spotkała się z dyrektorami gminnych placówek, aby omówić priorytety oświatowe na nowy rok szkolny 2013/2014.

Zgodnie z kierunkami gminnej polityki oświatowej największa uwaga będzie kierowana na:

· kontynuowanie wszechstronnych działań edukacyjnych, przyczyniających się do poprawy efektów kształcenia oraz umożliwiających rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów,

· wdrażanie różnorodnych działań w zakresie edukacji zdrowotnej – propagowanie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, kształtowania nawyków dbałości o higienę osobistą, w tym szczególnie o higienę jamy ustnej, zachęcanie do aktywności fizycznej (budzenie świadomości, zwiększenie wiedzy i umiejętności, kształtowania właściwych postaw wobec zdrowia, współdziałanie z rodzicami).

-higiena osobista i otoczenia,

- bezpieczeństwo i pierwsza pomoc,

- żywność i zdrowe odżywianie,

- ruch w życiu człowieka,

- praca i wypoczynek,

- życie w rodzinie, psychologiczne i środowiskowe aspekty edukacji zdrowotnej,

- życie bez nałogów.

· Realizowanie działań propagujących kulturę języka – wyrabianie dbałości o poprawne posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie.

- Ukierunkowanie naszych priorytetów na propagowanie zdrowego stylu życia, ma swoje podłoże w badaniach, jakie od kilku lat przeprowadzają studenci Koła Naukowego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Aż 47% przebadanych uczniów ma problemy z próchnicą. Kolejne 42% to uczniowie u których zauważono wady postawy w mniejszym, lub większym stopniu. W wielu przypadkach wina jest po stronie rodziców, którzy dyspensują swoje pociechy od udziału w zajęciach wychowania fizycznego – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

- Najskuteczniejszą metodą jest profilaktyka. Dlatego też od 3 lat prowadzimy badania przesiewowe wśród uczniów szkół podstawowych, a także przedszkolaków. Pomaga to wychwycić liczne wady i problemy z uzębieniem jeszcze na etapie, kiedy nie wymagają one dużych nakładów finansowych. W tym roku, w ramach projektu „Moje zdrowe ząbki” zorganizowaliśmy cykl zajęć edukacyjnych i badań mających na celu profilaktykę próchnicy i wad zgryzu u dzieci. Projekt realizujemy ze środków własnych – dodaje wójt gminy. - Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że Polskie dzieci w czołówce najbardziej otyłych. Aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę, a wśród 13-latków jest niewiele lepiej, bo na otyłość cierpi co czwarty z nich. Problem ten nie wprost dotyczy dzieci i młodzieży w naszej gminie, ale nie możemy go bagatelizować. Ważne jest aby edukacja w zakresie profilaktyki zdrowego trybu życia objęła również rodziców - zwracała uwagę wójt gminy Świdnica.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group