Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 556
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Profesor Jan Miodek w strzegomskim LO

Wtorek, 2 maja 2017, 15:55
Autor: red
Strzegom: Profesor Jan Miodek w strzegomskim LO
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Na zaproszenie dyr. Tomasza Marczaka do Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu przyjechali znakomici profesorowie: Jan Miodek i Zbigniew J. Jurek.

Prof. Jan Miodek wygłosił wykład na temat Strzegomia i współczesnego języka polskiego, natomiast prof. Zbigniew J. Jurek udowodnił, że liczby mogą mieć również swoje muzyczne odpowiedniki.

Profesor Jan Miodek jest wybitnym językoznawcą, profesorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzatorem wiedzy o języku polskim, współautorem programów telewizyjnych: „Ojczyzna polszczyzna”, „Profesor Miodek odpowiada”, „Słownik polsko@polski”. Jego wykłady są zawsze wielkim wydarzeniem. Nie inaczej było i tym razem. Profesor przygotował wystąpienie na temat Strzegomia, w którym zauważa:

„[…] bardzo stary gród dolnośląski Strzegom, już w bulli wrocławskiej z roku 1155 wymieniany, jako gród kasztelański: Gradicem Ztrigom, czyli „grodziec Strzegom” (w zapisie z roku 1202 Ztregom, z roku 1245 Stregom). […] z rekonstrukcją nazwy miasta nie było w roku 1945 większych kłopotów, chociaż niemiecki jej odpowiednik Striegau powodował w przeszłości błędne skojarzenia i fałszywe rekonstrukcje („Strzygłów”, „Strzygłowa” i nawet „Trzy Góry”!)”.

Fragmenty wykładu wygłoszonego w LO znajdą się również w lipcowym wydaniu miesięcznika „Śląsk”, w którym profesor zamieści artykuł o wymownym tytule „W Strzegomiu”.

Podczas wykładu nie zabrakło również refleksji na temat współczesnej polszczyzny, zapożyczeń z języka angielskiego, ale również młodzieżowej mody językowej. Ciekawe przykłady i niezwykła ekspresja profesora zahipnotyzowały słuchaczy. Przez ponad 90 minut licealiści z zachwytem słuchali tego niezwykłego wykładu.

Niespodziankę dla profesora przygotowali również uczniowie LO, którzy, pod bacznym okiem polonistek: Małgorzaty Kucharskiej i Beaty Suwart – Orzechowskiej, przygotowali prezentację zawierającą elementy życiorysu i twórczości gościa. Prof. Miodek nie krył swojego wzruszenia, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiały się wspomnienia z lat szkolnych.

Po tylu wspaniałych słowach o Strzegomiu nie mogło również zabraknąć zwiedzania najpiękniejszych miejsc miasta. Niezwykłość Centrum Aktywności Społecznej oraz monumentalność bazyliki zachwyciły profesora.

Spotkanie z prof. Janem Miodkiem było dla społeczności LO wielkim wydarzeniem i przeżyciem, po którym zostaną piękne wspomnienia, wywiad w szkolny radiu „Głos Liceum” i niezliczona liczba zdjęć.
- Najgoręcej dziękuję za wspólne chwile w Strzegomiu, za okazane serce, za wzruszającą gościnę. Będę ją nosił w sercu i w pamięci – podsumował spotkanie prof. Jan Miodek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group