Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Program AsertwyNIE używkom dobiegł końca

Czwartek, 17 kwietnia 2014, 18:49
Aktualizacja: 18:54
Autor: red.
Gmina Świdnica: Program AsertwyNIE używkom dobiegł końca
Fot. UG Świdnica
Ponad 550 przepracowanych godzin, 240 uczniów, spotkania z wybitnymi osobami, mnóstwo zajęć sportowych, a przede wszystkim uśmiech i radość samych uczestników to bilans programu „AsertywNie używkom". 11 kwietnia, uroczystym przedstawieniem w SSM w Lubachowie uczniowie z Mokrzeszowa oraz Pszenna zaprezentowali efekty swojej pracy.

Program edukacyjno–terapeutyczny „AsertywNIE używkom”, adresowany był do dzieci z klas 2 i 3 szkół podstawowych z terenu gminy Świdnica. Obejmował 6 pięciodniowych turnusów z zakresu:

- edukacji wczesnoszkolnej (zielona szkoła)
- warsztatów profilaktyki prozdrowotnej (o tematyce kulinarno-dietetycznej, higieny osobistej, profilaktyki próchnicy i uzależnień )
- udzielania pierwszej pomocy
- zajęć muzyczno- ruchowych oraz warsztatów socjoterapeutycznych

Każdy z sześciu turnusów dotyczył spotkań z wybitnymi osobami, które przekazywały uczestnikom informacje nt. zdrowego stylu życia, który łączą z realizacją swoich pasji. - Utrzymywanie aktywności fizycznej, dobre samopoczucie oraz kondycję fizyczną zawdzięczam głównie długim oraz regularnym treningom związanym ze wspinaczką górską – mówił Piotr Snopczyński, mieszkaniec Pogorzały himalaista, ratownik GOPR, instruktor narciarstwa. Podczas pobytu w schronisku uczniowie zadawali mnóstwo pytań przedstawicielom policji – Robertowi Topolskiemu, a także Monice Drozdowskiej z Nadleśnictwa Świdnica.

W trakcie trwania programu uczestnicy nie tylko brali udział w zajęciach edukacyjnych, ale także mieli czas na zabawę, ruch na świeżym powietrzu, gry i konkursy rekreacyjne, piesze wycieczki na zaporę wodną w Lubachowie, wizytę w elektrowni wodnej w Lubachowie, plac zabaw w Bystrzycy Górnej oraz spacery po okolicy. - Nie zabrakło również wieczornych seansów kinowych i zabaw muzycznych oraz ognisk z pieczeniem kiełbasek. Na zakończenie każdego pięciodniowego pobytu dzieci przygotowywały niespodziankę dla zaproszonych gości i stęsknionych rodziców w formie przedstawień teatralno – muzycznych. Oklasków nie było końca – mówi Ewa Burdek, kierownik GOPS.

Na zakończenie pobytu każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Samodzielnego Juniora” będący potwierdzeniem faktu fantastycznego radzenia sobie z codziennymi sytuacjami tj.: samodzielna toaleta i ubieranie się , utrzymywanie porządku w pokojach i jadalniach, dbanie i odpowiedzialność o swoje rzeczy. - Usamodzielnienie się dzieci, podczas wykonywania codziennych obowiązków bez udziału ich opiekunów - był jednym z zamierzeń projektu i śmiało można powiedzieć, że został w pełni osiągnięty - dodaje kierownik ośrodka pomocy.

Głównym organizatorem programu„ AsertwyNIE Używkom” był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, przy współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty, Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Lubachowie oraz sześcioma szkołami podstawowymi z: Bystrzycy Górnej, Lutomi Dolnej, Grodziszcza, Pszenna, Witoszowa Dolnego oraz Mokrzeszowa.

- Dla organizatorów projektu nie ma nic piękniejszego niż zadowolona i uśmiechnięta buzia dziecka – a takie właśnie twarze mieli uczestnicy projektu, którzy z żalem opuszczali schronisko – dodaje Magdalena Urbańska, dyrektor SSM w Lubachowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group