Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 488
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przebudowa dawnego klasztoru

Wiadomości: Region - Strzegom
Środa, 17 lutego 2010, 9:12
Aktualizacja: 9:20
Autor: UMiGS, opr. MaS
Fot. UMiGS
Założeniem projektu jest maksymalne zachowanie układu historycznego z podkreśleniem zabytkowych wnętrz, zwłaszcza krużganków okalających średniowieczny wirydarz klasztorny. Obecnie prowadzone są prace rozbiórkowe, instalacyjne oraz konserwatorskie.

Zadanie „Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ul. Kościuszki w Strzegomiu” realizowane w ramach rewitalizacji centrum miasta Strzegomia, jest jednym z trzech zadań przewidzianych do zrealizowania w przyjętym w dniu 09 czerwca 2009 r. przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Strzegom”.

W roku 2008 wykonano dokumentację projektową na remont i przebudowę zabytkowego klasztoru wraz z jego otoczeniem i wydane zostało pozwolenie na budowę. 28 grudnia 2009 roku w wyniku postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę – Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM Sp. z.o.o. z Wrocławia. Zgodnie z umową zakończenie robót nastąpi z końcem bieżącego roku. Całkowity koszt inwestycji to około 5 mln złotych.

Zakres robót obejmuje między innymi remont i adaptację istniejącego budynku dla potrzeb niemal wszystkich organizacji pożytku publicznego z terenu miasta, utworzenie lapidarium na dziedzińcu wewnątrz obiektu, uporządkowanie podwórza, wykonanie chodników, dojść i zieleni, a także drogi wewnętrznej i parkingów. Prócz tego planuje się przyłączenie budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej, gaz. i elektrycznej po likwidacji istniejącego przyłącza wody i wybudowaniu nowego, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i wentylacyjnej oraz odgromowej. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego zamontowane zostaną windy i schodołazy.

Elewacje budynku poddane zostaną pełnej konserwacji z zachowaniem kamiennego barokowego portalu i szczegółowym odtworzeniem według zachowanych na tejże elewacji fragmentów. Obiekt będzie przystosowany dla działalności organizacji pozarządowych pełniących w gminie ważne funkcje społeczne i kulturalne.

W budynku poklasztornym będzie również muzeum Ziemi Strzegomskiej, sala konferencyjna oraz kawiarenka dla funkcjonujących tam organizacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group