Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 1041
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Przeciw hejtowi

Piątek, 19 listopada 2021, 17:38
Autor: red
Świebodzice: Przeciw hejtowi
Fot. UM Świebodzice
W czwartkowe przedpołudnie, 18 listopada, w Sali Posiedzeń Ratusza Miejskiego w Świebodzicach odbyła się konferencja prasowa, dotycząca nowej akcji społecznej Stop Hejt.

Spotkanie poprowadzili koordynator akcji Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa i pomysłodawca akcji Kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Maciej Więcek. Wzięli w nim udział również Kierownik Klubu Senior + Agata Koperska, Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej ds. profilaktyki Aneta Rajca oraz Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Ilona Szczygielska.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się konferencja prasowa zwołana przez Burmistrza Miasta Pawła Ozgę. Zgromadzonych powitał Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański.

Wyjaśnił przedstawicielom mediów lokalnych i regionalnych, skąd wziął się pomysł na kampanię o tej tematyce. Jak podkreślił zjawisko hejtu, głównie w Internecie stale się nasila, a mowa nienawiści i agresywne komentarze stały się niemal codziennością. W odpowiedzi na rosnącą skalę problemu w Świebodzicach przeprowadzona zostanie kampania edukacyjno-informacyjna pod nazwą Stop Hejt. To druga po akcji społecznej Pomóż Mi tego rodzaju kampania skierowana do mieszkańców. Zastępca Burmistrza zaznaczył, że głównym przesłaniem działań nie jest tylko informowanie o problemie, ale uświadomienie ofiarom cyberprzemocy, że mogą się bronić, a oprawcom, że nie są bezkarni.

Wypowiedź Zastępcy Burmistrza uzupełnił Maciej Więcek, który na co dzień w swojej pracy mierzy się z negatywnymi skutkami hejtu kierowanego zarówno w stronę jego osoby, jak i młodych ludzi, z którymi pracuje. Opowiedział, jak problem nienawiści w Internecie narastał przez lata i jakie osiągnął obecnie rozmiary. Podkreślił, że jedynym sposobem na zatrzymanie nakręcającej się spirali hejtu jest uświadomienie głównie młodym, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a każde działanie ma określone konsekwencje. Zapowiedział, że w ramach akcji odbędą się spotkania informacyjne, edukacyjne, ale również warsztaty w szkołach, gdzie dzieci będą mogły same sprawdzić, do czego prowadzi prześladowanie i wyśmiewanie innych osób w sieci. Ponadto specjalnie na potrzeby akcji stworzony zostanie Świebodzicki słownik mowy nastolatka, który pozwoli rodzicom na zrozumienie, o czym tak naprawdę piszą ich dzieci w Internecie. W szkołach staną specjalne skrzyneczki, gdzie każdy uczeń będzie mógł anonimowo zgłosić, jeśli stanie się ofiarą prześladowań lub będzie wiedział o osobie, która może potrzebować pomocy, bądź podejrzewa, kto jest sprawcą takich zachowań. Robert Sysa dodał, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach będzie koordynatorem całego projektu.

W ramach akcji planowane jest również wywieszenie banerów i bilbordów informacyjnych w mieście, spotkania z terapeutą w szkołach, rozmowy z rodzicami, konkurs na dowolną pracę artystyczną dotyczącą tematyki walki z hejtem, a na zakończenie przedstawienie teatralne, które podsumuje wszystkie działania.

Jak zgodnie podkreślili organizatorzy akcji, głównym celem jest odhejtowanie naszego miasta i sprawienie, aby nikt nie czuł się bezkarny szerząc nienawiść i pogardę wobec innych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group