Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Przeciwdziałanie przemocy

Sobota, 17 czerwca 2023, 11:36
Autor: red
Świebodzice: Przeciwdziałanie przemocy
Fot. UM Świebodzice
Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach zorganizował w dniu 15 czerwca (czwartek) w Miejskim Domu Kultury szkolenie dla pracowników socjalnych, dyrektorów placówek oświatowych, policji, pedagogów, kuratorów na temat dużych zmian dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej, które wchodzą w życie od dnia 22 czerwca br.

Wśród uczestników szkolenia byli m.in.: Dyrektor OPS Robert Sysa, Dyrektor SP nr 3 Jolanta Styrna-Grossman, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Anna Nowak, Dyrektor Szkoły Podstawowej Integracyjnej Łukasz Kucemba, Kierownik Zespołu Maciej Więcek - I Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich, starszy kurator zawodowy Beata Ciachowska-Bieszczad, Aneta Rajca Sekretarz MKRPA, pracownicy socjalni.

Szkolenie odbyło się z inicjatywy Burmistrza Miasta Pawła Ozgi, Zastępcy Burmistrza Miasta Tobiasza Wysoczańskiego oraz Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Roberta Sysy. Na początku szkolenia wszystkich obecnych powitał w imieniu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi Dyrektor OPS, który podkreślił, że przeprowadzenie tego szkolenia było dla Władz miasta bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców oraz zmieniającej się ustawy o przemocy w rodzinie, to regulacje, które mają wzmocnić ochronę osób doznających przemocy. Szkolenie poprowadził dr Nauk Prawnych Piotr Piskozub, Radca Prawny.

Najważniejsze zmiany w ustawie to:

Rozszerzenie kręgu osób, które obejmą nowe przepisy m.in. o byłego małżonka, niezależnie od faktu zamieszkiwania z osobą stosującą przemoc.
• Obok przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, ustawa wprowadza dwie kolejne formy przemocy - ekonomiczną i cyfrową.
• Zmienia się dotychczasowa nazwa ustawy „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, na „o przeciwdziałaniu przemocy domowej”, by nie stygmatyzować rodziny i nie wskazywać, że tylko tam dochodzi do aktów przemocy.
• Regulacja kwestii dotyczących dzieci będących świadkami przemocy domowej, które będą traktowane jako osoby doznające tej formy agresji.
• W gminach będą powstawały grupy diagnostyczno-pomocowych, składające się z pracownika socjalnego i policjanta, którzy będą pracować odpowiednio z osobą doznająca przemocy domowej i z osobą tę przemoc stosującą.
• Przepisy wprowadzające regulacje, dotyczące odebrania broni palnej, osobom stosującym przemoc domową.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group