Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przeciwko mowie nienawiści – wiosenny sezon „Telewizji uśmiechu” wystartował

Poniedziałek, 9 marca 2015, 11:29
Aktualizacja: 11:30
Autor: red.
Świdnica: Przeciwko mowie nienawiści – wiosenny sezon „Telewizji uśmiechu” wystartował
Fot. użyczone
Jak poradzić sobie w medialnym gąszczu, być świadomym i etycznym użytkownikiem Internetu, a także – jak tworzyć i redagować treści medialne – tego uczą się uczestnicy „Telewizji uśmiechu”, świdnickiej inicjatywy, działającej od zeszłego roku. W marcu rusza druga odsłona projektu.

Podczas specjalnych warsztatów, uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć informacje prasowe i posługiwać się cyfrowymi narzędziami do kreowania przekazów medialnych. Hasłem drugiej edycji „Telewizji uśmiechu” jest przeciwdziałanie mowie nienawiści – coraz bardziej obecnej w mediach. - To już nie tylko wypowiedzi polityków w sejmie, ale zwykłe, codzienne komentarze – przede wszystkim użytkowników portali internetowych. Spirala agresji nakręca się coraz bardziej, dlatego chcemy edukować najmłodszych, ale już świadomych użytkowników mediów, w jaki sposób reagować, a przede wszystkim – tworzyć wypowiedzi medialne. Nasze działania skierowane są także do seniorów. Międzypokoleniowy dialog ma dodatkowo zaowocować wzajemnym zrozumieniem i wymianą doświadczeń między uczestnikami – mówi Violetta Mazurek, koordynatorka „Telewizji uśmiechu”.

Młodzież i seniorzy poznają nie tylko teoretyczne podstawy tworzenia i redagowania treści medialnych – będą mieli też szansę nauczyć się obsługi najnowocześniejszego sprzętu audio-wideo. Do dyspozycji uczestników projektu będą, m.in., kamera DVCproHD – używana w profesjonalnych stacjach telewizyjnych do transmisji programów na żywo i produkcji materiałów informacyjnych, steadycamy, jazdy kamerowe, „green sreeny” czy najnowsze programy do montażu i obróbki graficznej nagrań. Wszystkie zajęcia poprowadzą specjaliści – m.in. - Przemek Matejko – świdnicki dziennikarz, filmowiec, operator kamery, Mark Straszak – artysta multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Universität der Künste w Berlinie, znany świdniczanom z warsztatów podczas Festiwalu „Okiem Młodych” oraz Agata Elsner – kulturoznawczyni, performerka i działaczka kulturalna.

Na uczestników drugiej edycji projektu czekają warsztaty multimedialne i międzypokoleniowe, staże dziennikarskie oraz możliwość dołączenia do ekipy reporterskiej, która będzie obserwować życie w mieście. Organizatorzy nawiązali też stałą współpracę z SPDC „Serce” w Świdnicy. Od tego tygodnia Przemek Matejko będzie odwiedzał podopiecznych Centrum dwa razy w miesiącu, a wśród zadań, które czekają na dzieci, będzie np. nakręcenie filmu reklamowego.

Zapisy na warsztaty dla młodzieży i seniorów rozpoczną się jeszcze w marcu tego roku. Efekty pracy uczestników i szczegóły projektu można zobaczyć na stronie www.tvusmiechu.pl oraz na https://www.facebook.com/tvusmiechu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronem „Telewizji uśmiechu” jest Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group