Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przeciwnicy pomnika smoleńskiego będą protestować

Wtorek, 15 lutego 2011, 20:13
Aktualizacja: Środa, 16 lutego 2011, 8:16
Autor: KO
Świdnica: Przeciwnicy pomnika smoleńskiego będą protestować
Pod koniec kwietnia ubiegłego roku na skwerze nazwanym później nazwiskiem zmarłego tragicznie prezydenta postawiono – tymczasowo – rzeźbę obrazującą transformację gospodarczą. Teraz stanąć ma tu pomnik smoleński. Ale czy stanie?
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Na czwartek zaplanowano protest przeciwników postawienia na skwerze Lecha Kaczyńskiego pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomnik – czterometrowy – został już zaprojektowany i przedstawiony opinii publicznej przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika, w którego imieniu wypowiada się Krzysztof Lewandowski, świdnicki radny Prawa i Sprawiedliwości. Do spotkania w czwartek, 17 lutego, o godz. 14.30 na skwerze Kaczyńskiego przeciwników budowy monumentu zachęca na Facebooku inny radny – Rafał Ząbczyk z Platformy Obywatelskiej.

„Jeśli chcesz wyraźnie zaprotestować przeciwko temu pomysłowi nie siedź w domu. W czwartek bądź z Nami. Spotkanie będzie transmitować Radio Wrocław” - reklamuje inicjatywę na portalu społecznościowym Rafał Ząbczyk.

Powołanie komitetu i budowa pomnika to według Krzysztofa Lewandowskiego odpowiedź na apel licznych mieszkańców Świdnicy. - Chcemy, by forma i rozmiary pomnika odpowiadały randze tragedii, jaka miała miejsce - napisali członkowie komitetu w oświadczeniu. - Pragniemy, by pomnik znalazł swoje godne miejsce na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Komitet podejmie też dalsze przewidziane prawem działania zmierzające do realizacji budowy pomnika. Komitet wybrał projekt świdnickiego artysty rzeźbiarza Janusza Furmanka. Według jego koncepcji na podstawie z granitowych bloków znajdą się nazwiska ofiar tragicznego lotu. Górna część to skrzydło samolotu i krzyż w kształcie V. Całość ma osiągnąć ponad 4 m wysokości. Zwracamy się również do wszystkich tych, którym bliska sercu jest ta inicjatywa o pomoc i wsparcie tego dzieła.

Radni Prawa i Sprawiedliwości latem ubiegłego roku doprowadzili do tego, że w mieście powstał skwer Lecha Kaczyńskiego (u zbiegu ulic Muzealnej, Żeromskiego i Zamkowej). Wcześniej stała tu kilka miesięcy rzeźba ufundowana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, która ostatecznie została przeniesiona na jej docelowe miejsce i stanęła na odnowionej ul. Łukowej. Działacze PiS początkowo zapowiadali, że być może na skwerze Lecha Kaczyńskiego stanie pomnik przedstawiający zmarłego prezydenta Polski.

***
Zobacz także:

* sonda z ankietą dla Internautów - Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, sobota, 12 lutego 2011, godz. 5.21,
* Czterometrowy pomnik na skwerze Lecha Kaczyńskiego – jest projekt, piątek, 11 lutego 2011, godz. 7.08,
* Prezydent Lech Kaczyński upamiętniony w Świdnicy, sobota, 10 lipca 2010, godz. 14.42.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group