Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przed nami XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki

Piątek, 22 kwietnia 2016, 17:48
Aktualizacja: Sobota, 23 kwietnia 2016, 19:01
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Przed nami XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki
Fot. Robert Bajek
Od 30 kwietnia do 3 maja na terenie Zamku Książ odbywać się będzie obfitujący w wiele atrakcji XXVIII Festiwal Kwiatów i Sztuki. O szczegółach Festiwalu mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Krzysztof Urbański – Prezes Zamku Książ, a także Grzegorz Grajewski – Prezes Zarządu Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Florystów Polskich i Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego Ratusza.

Występy artystyczne, pokazy, animacje, warsztaty, aranżacje florystycze, wykłady historyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach XXVIII Festiwalu Kwiatów i Sztuki, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Święto Kolorów”. Swój udział w imprezie zapowiedziało ponad 250 wystawców - jubilerów, ogrodników, gastronomików i rękodzielników, którzy zaprezentują szeroki wybór roślin, biżuterii, wszelkiego rodzaju ozdób, dekoracji, ceramiki, minerałów, przedmiotów rękodzieła artystycznego i produktów regionalnych. Nie zabraknie też dworskich tańców, wybornego jadła, dobrej muzyki, akrobacji cyrkowych i wielu atrakcji dla najmłodszych.

- Zaczynamy w tym roku 30 kwietnia, w sobotę. Pozwala nam to wydłużyć czas Festiwalu i rozłożyć liczbę gości na większą liczbę dni. Kończymy 3 maja, we wtorek. W ramach Festiwalu odbędą się II Mistrzostwa Polski Florystów. Same Mistrzostwa będą się formalne odbywać już od początku przyszłego tygodnia i od pierwszego dnia Festiwalu nasi goście będą mieli możliwość prac, które w trakcie tych Mistrzostw powstaną. Bilety są do kupienia przez internet, do czego zachęcamy naszych gości. Są tańsze niż bilety, które będą do nabycia w kasie i nie trzeba będzie stać w kolejkach. Pewnego rodzaju nowością jest to, że tych biletów nie trzeba drukować, można przyjść z biletem "na komórce". W samym Festiwalu będzie zmieniona formuła z jednego powodu: od momentu kiedy mamy wystawy Muzeum Narodowego w salonach barokowych nie ma możliwości prezentowania dużych ekspozycji kwiatowych, w związku z tym uruchamiamy III piętro, które będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Tam będą prezentowane kompozycje kwiatowe. Wydłuży się czas spędzany w Zamku, dokładamy kolejne sale. Jeżeli chodzi o ilość kwiatów, to będzie ona rekordowa. Wieże kwiatowe będzie można podziwiać już od momentu wejścia na teren obiektu. Spodziewamy się rekordowej liczby gości porównując sprzedaż biletów z ubiegłego roku do tego rocznej. W tej chwili jest około 40 procent więcej biletów sprzedanych. Trzymamy kciuki za pogodę, bo jest to jedyna rzecz, na którą nie mamy wpływu - powiedział Krzysztof Urbański - Prezes Zamku Książ.

Atrakcje zlokalizowane będą na Dziedzińcu Honorowym, Przedzamczu, na zamkowych tarasach i oczywiście we wnętrzach Zamku Książ. Na Dziedzińcu Honorowym zaprezentowane zostaną "Wielkie Konstrukcje Florystyczne", będą animacje dla publiczności, spektakle, pokazy, będzie też "Złoty Pociąg". Na terenie Przedzamcza odbędą się między innymi warsztaty dla dzieci - "Mistrzowie florystyczni dla najmłodszych", będzie "Bitwa florystyczna", warsztaty i pokazy cukiernicze, wykłady "Kwiaty w Książu", prezentacja "Niezwykły świat bonsai", nie zabraknie też wielu florystycznych aranżacji i wykładów na temat miodu. Tarasy zamkowe to strefa atrakcji, gdzie odbędą się inscenizacje historyczne, pokazy kowalstwa, oraz wiele innych animacji, natomiast we wnętrzach Zamku zaprezentowane zostaną aranżacje kwiatowe mistrzów florystycznych, będzie wystawa kostiumów i rekwizytów filmowych "Movie Heroes", będą projekcje filmowe, wykłady, prezentacje, pokazy i warsztaty cukiernicze, wystawa i pokazy formowania drzewek bonsai, prezentacje górnicze i warsztaty ceramiczno-garncarskie. Będzie też ekspozycja prac z II Florystycznych Mistrzostw Polski, które odbędą się w Zamku Książ 28 i 29 kwietnia.

- Jest to wspaniałe miejsce. Do tego stopnia wspaniałe, że w ubiegłym roku mieliśmy tutaj wizytację Międzynarodowej Organizacji Florystycznej i powstała koncepcja organizacji Mistrzostw Europy w 2020 roku właśnie tutaj, w Książu, w Wałbrzychu. Oczywiście podjęliśmy tą rękawicę, staramy się o to. Ta impreza ma być sprawdzianem w sensie organizacyjnym i pod kątem florystycznym. Stosunkowo młode Stowarzyszenie Florystów Polskich ma niemałe sukcesy, gdyż Mistrz Polski z 2012 roku - Tomasz Kuczyński został przez nas w tym roku wysłany na Mistrzostwa Europy do Genui i zajął 4 miejsce, więc z dużym sukcesem weszliśmy do tego świata florystycznego. W tym roku II edycja Mistrzostw Polski. Mamy na tę chwilę zgłoszonych 14 uczestników w dwóch kategoriach: junior i senior. Konkursy będą odbywały się w 5 kategoriach - powiedział Grzegorz Grajewski - Prezes Zarządu Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Florystów Polskich.

Festiwal odbywać się będzie w godzinach od 10.00 do 19.00. Zlokalizowane przed budynkiem bramnym kasy biletowe będą czynne od godziny 9.45 do godziny 18.00. Ceny biletów kształtują się następująco: bilet normalny zakupiony do dnia 29 kwietnia kosztuje 22 złote, natomiast bilet zakupiony w czasie trwania Festiwalu: 27 złotych. Bilet ulgowy w analogicznym okresie czasu kosztuje odpowiednio 16 i 21 złotych. Istnieje możliwość zaupu biletu online. Cena biletu normalnego wynosi wtedy 20 złotych do dnia 29 kwietnia i 22 złote w czasie trwania Festiwalu, natomiast bilet ulgowy zakupiony online kosztuje odpowiednio 15 i 16 złotych. Dodatkowo płatne jest zwiedzane tunelu. Bilet zakupiony w kasie kosztuje 10 złotych a przy zakupie online 8 złotych. Dla gości festiwalowych Organizatorzy przygotowali dwa parkingi: Parking Centralny w parku i Parking przy ulicy Piastów Śląskich przy Stadninie Koni. Uruchomiony zostanie też parking przy Hipermarkecie Auchan, skąd co 30 minut będą kursowały autobusy do Zamku. Od strony Świebodzic natomiast gości Festiwalu będą dowozić busy. Szczegółowy program XXVIII Festiwalu Kwiatów i Sztuki dostępny jest na stronie Zamku Książ: www.ksiaz.walbrzych.pl.

- Jest to największa impreza, skupiająca kilkadziesiąt tysięcy ludzi w tak krótkim terminie w tym miejscu. Wiosna, kwiaty i Zamek Książ w Wałbrzychu to jest najlepsze połączenie i fenomenalny sposób na spędzenie majowego weekendu. Jak co roku zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestniczenia w tej imprezie. Będzie wiele atrakcji dla dzieci, dla całych rodzin. Zachęcamy też do tego, aby skorzystać z komunikacji miejskiej. Zawsze jest to pozytywne, bo rodziny spędzą ze sobą więcej czasu, nie trzeba tracić nerwów w samochodzie w korku, można przyjechać tu do Zamku Książ i miło spędzić czas - powiedział Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group