Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 1200
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przedszkola bez opłat

Poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:10
Autor: red
Świdnica: Przedszkola bez opłat
Fot. UM Świdnica
Świdnica zwalnia z opłat za przedszkola i żłobki. Opłaty za miejskie żłobki zawieszone zostały na czas pandemii.

Natomiast rodzice przedszkolaków nie ponoszą kosztów, co wynika z Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przedszkola są elementem systemu edukacji publicznej. Pięć pierwszych godzin – to bezpłatna podstawa programowa, każda kolejna godzina pobytu w przedszkolu wiąże się z opłatą stałą. Zatem za czas nieobecności dziecka w przedszkolu rodzice nie ponoszą kosztów. W przypadku żłobków jest jednak inaczej. Ich działanie określają inne przepisy. Kwestie opłat za żłobki reguluje uchwała Rady Miejskiej.

- Zawieszenie opłaty stałej za żłobek wiąże się z koniecznością pokrycia tych kosztów w całości z budżetu miasta, gdyż nie ma na ten cel subwencji z budżetu państwa. Rozumiemy jednak sytuację rodziców, dlatego też na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawiony zostanie projekt uchwały dotyczący zwolnienia z opłat za żłobki. Dyrektorki placówek poinformowały już rodziców, że opłaty te nie będą pobierane – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

W Świdnicy jest 200 miejsc w żłobkach samorządowych, miesięczny koszt ich utrzymania to ponad 327 tysięcy złotych. W publicznych przedszkolach opieką objętych jest natomiast 806 dzieci, a miesięczny koszt utrzymania 1 dziecka to ok. 1150 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group