Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 675
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gogołów: Przekazanie wozu bojowego dla OSP Gogołów

Czwartek, 6 kwietnia 2017, 13:31
Autor: red
Gogołów: Przekazanie wozu bojowego dla OSP Gogołów
Fot. Gmina Świdnica
Wysłużony wóz bojowy, STAR 244 (rok. prod. 1980 r.) będący od 4 lat na wyposażeniu OSP Gogołów został zastąpiony średnim wozem bojowym typu MAN (rok. prod. 2000).

Uroczystość przekazania pojazdu, z udziałem władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych odbyła się na placu PSP w Świdnicy.
- Patrząc na duże zaangażowanie druhów ochotników z OSP Gogołów, mogę mieć przekonanie, że trafia on w dobre ręce. Choć z żalem rozstaję się z tego typu samochodem, który był pierwszym tej klasy wozem bojowym w powiecie świdnickim. – mówił komendant PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak.

OSP Gogołów, to jedna z ośmiu jednostek ochotniczych straży pożarnych działających w gminie Świdnica.
- W swoich szeregach mamy 20 czynnych strażaków, 6 wspierających i 8 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej MDP. Nasza jednostka powołana została w latach 50-tych XX w. i przeżywa swoistą reaktywację. Odnotowaliśmy szczególne zainteresowanie sprawami z zakresu pożarnictwa wśród młodych mieszkańców Gogołowa, a także i pań. Pani sołtys Agnieszka Piaseczna, czy radna Teresa Bąk są już w naszej jednostce. Zresztą obecność pań i młodzieży spowodowała, że wokół naszej remizy skupia się życie wsi i następuje integracja społeczności lokalnej – podkreśla prezes OSP Gogołów Wojciech Bąk.

Warto dodać, że do przeciwpożarowego zabezpieczenia społeczeństwa i mienia, w ramach zadania własnego na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, w tym 8 jednostek terenowych. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów.
- Szczególne słowa podziękowania kieruję dzisiaj do pana Posła na Sejm RP Wojciecha Murdzka, za wsparcie, pomoc i zaangażowanie przy podjęciu ostatecznej decyzji o przekazaniu tego pojazdu na wyposażenie OSP Gogołów – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, która wraz z najmłodszym strażakiem w gminie – Filipem otrzymała kluczyki wraz z dowodem rejestracyjnym do MAN’a.

Sołectwo Gogołów jest najdalej wysuniętą na wschód miejscowością w gminie Świdnica. Tylko w 2015 r. strażacy wyjeżdżali do 16 zdarzeń, a jedną z większych akcji w której brali udział był pożar lasu na zboczach góry Radunia.

Ponadto gmina Świdnica jest liderem projektu pn. „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”.

Przedmiotem projektu jest zakup 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 lekkich wozów ratowniczo-gaśniczych oraz sprzętu w postaci: pomp, nożyc i węży hydraulicznych, rozpieraczy ramieniowych hydraulicznych, hydraulicznego rozpieracza teleskopowego, zestawu hydraulicznego do obcinania pedałów w samochodach oraz do wyważania drzwi.

Projekt obejmuje swoim zakresem doposażenie 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP w Burkatowie, OSP w Ostroszowicach, OSP w Jaworzynie Śl., OSP w Męcince, OSP w Goczałkowie, OSP w Ujeździe Górnym, OSP w Pożarzysku, OSP w Leśnej, OSP w Tworzyjanowie, OSP w Siekierczynie, OSP w Brzegu Dolnym.

Każda z gmin odpowiada przede wszystkim za wdrożenie zakupionego w ramach projektu sprzętu w określonej jednostce OSP, przeprowadzenie działań promocyjnych, zapewnienie finansowania projektu i zachowanie jego trwałości w zakresie ich dotyczącym.

Projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group