Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1048
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olszany: Przeprowadzka bocianów

Wtorek, 8 marca 2022, 13:10
Autor: red
Olszany: Przeprowadzka bocianów
Fot. UM Strzegom
Olszańskie bociany wiele lat temu zbudowały sobie gniazdo w pobliżu miejscowej szkoły podstawowej, które pierwotnie znajdowało się na starej akacji. Niestety z uwagi na pogarszający się stan drzewa, kilkanaście lat temu postanowiono zadbać o skrzydlatych przyjaciół i przenieść ich gniazdo na betonowy słup. Wówczas do akcji włączyli się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach.

- Teraz ponownie musieliśmy zmierzyć się z próbą przeniesienia bocianiego gniazda. Słup, na którym stał bociani dom, zagrażał bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, ponadto utrudniałby prace inwestycyjne na terenie szkoły, ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego – informuje społeczność wsi Olszany.

W związku z tym 26 lutego br. mieszkańcy zaangażowali się w akcję bezpiecznego przeniesienia bocianiego gniazda na prywatną posesję Dariusza Wośka i Agnieszki Szwajger. Przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia radnej i sołtys Stanisławie Górskiej oraz wielkiego zaangażowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach, która zaplanowała całą akcję.

Do pomocy dołączyły się też osoby prywatne ze swoim ciężkim sprzętem - m.in. Antoni Przypek, Waldemar Zelek oraz Bartosz Wójcik, dzięki którym akcja przebiegła bardzo sprawnie. Praca przeniesienia prawie półtonowego gniazda trwała 5 godzin i wymagała odpowiedniej logistyki oraz umiejętności. Mimo niesprzyjającej pogody wszystko przebiegło zgodnie z planem.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Cieszymy się, że otrzymaliśmy wsparcie tylu osób o wielkich sercach. To dzięki nim bocianie gniazdo, z którego jesteśmy niezmiernie dumni, nie zostało zlikwidowane i jest gotowe do przyjęcia ptasich lokatorów. Z niecierpliwością oczekujemy powrotu bocianów. Mamy nadzieję, że zaakceptują nowe miejsce – podkreśla Stanisława Górska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group