Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 911
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przeszkolą wolontariuszy – już w piątek

Czwartek, 5 czerwca 2014, 7:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: red.
Świdnica: Przeszkolą wolontariuszy – już w piątek
Fot. UM Świdnica
Na ten rok planowany jest rozwój Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zgodnie z założeniami Centrum Wolontariatu skupiać będzie instytucje i organizacje pozarządowe, które wyrażą chęć skorzystania z nieodpłatnej pomocy wolontariuszy i samych wolontariuszy, którzy poprzez swoją działalność będą mogli realizować swoje zainteresowania, zdobywać niezbędne doświadczenie zawodowe i nawiązywać nowe, ciekawe kontakty. Ośrodek od wielu lat zajmuje się naborem oraz organizacją szkoleń dla wolontariuszy oraz pozyskiwaniem miejsc, gdzie wolontariusz ma możliwość podejmowania działań wolontarystycznych.

MOPS wprowadza standardy określone przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu, z którą podjęto współpracę, a ta ma pozwolić na doskonalenie dotychczasowych działań i promocję wolontariatu wśród mieszkańców Świdnicy.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej oraz jednostek podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanym przez te organy w zakresie prowadzonej przez nie działalności statutowej z wyjątkiem prowadzonej przez te organizacje działalności gospodarczej.

Wolontariuszem może zostać każdy, zarówno osoby pełnoletnie, jak i niepełnoletnie (wymagana jest pisemna zgoda opiekuna prawnego) oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (nie muszą do tego rodzaju aktywności posiadać pozwolenia na pracę w Polsce). Nie ma też przeciwwskazań, by pracę wolontariuszy świadczyli bezrobotni, bowiem nie tracą oni przez to statusu bezrobotnego, ani prawa do zasiłku. Jedynym wymaganiem jakie stawiane jest przed wolontariuszem jest posiadanie kwalifikacji i spełnianie wymagań odpowiednich do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń.

Przed podjęciem swojej działalności przyszły wolontariusz powinien przejść szkolenie, które zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szkolenia organizowane są dwa razy w miesiącu. Swój udział należy wcześniej potwierdzić u pracownika MOPS, ul. Wałbrzyska 15, I piętro, pok. 101.

Najbliższe szkolenie dla przyszłych wolontariuszy odbędzie się w piątek, 6 czerwca, chęć udziału w szkoleniu należy potwierdzić najpóźniej do czwartku, 5 czerwca.

Serdecznie zapraszamy!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group