Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Przewodnik imprezowy... Co? Gdzie? Kiedy?

Sobota, 30 kwietnia 2011, 11:57
Aktualizacja: 12:00
Autor: KO
Dolny Śląsk: Przewodnik imprezowy... Co? Gdzie? Kiedy?
Jaworzyna zaprasza na Majówkę pod Parą.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Majowy weekend oficjalnie rozpoczęty, choć jeszcze mamy kwiecień. Ale już dziś możemy zacząć się dobrze bawić.

Na Dolnym Śląsku przygotowano wiele imprez.

Bielawa
Tradycyjnie bielawskie rocznicowe uroczystości zaplanowano na Placu Kombatantów oraz w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Atrakcją będzie udział w obchodach Kompanii Honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Oficjalne uroczystości poprzedzą: zawody strzeleckie na sala TKKF (ul. Piastowska 2, początek o godz. 10.00), biegi sztafetowe o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy (plac Wolności, początek o godz. 13.00), Rodzinne Kryterium Kolarskie o puchar księdza proboszcza parafii pw. WNMP w Bielawie (pl. Wolności, początek o godz. 14.00) oraz V Piknik Rodzinny na parafii (pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, początek o godz. 14.30). Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 17.00 przy obelisku przy ul. Bankowej odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

Boguszów-Gorce
Majówka pod Dzikowcem.

Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca zaprasza na dni miast partnerskich – dzień Świętego Floriana 2 maja. Na Jarmarku Floriańskim (Plac Rekreacyjny przy ul. Strażackiej w Bystrzycy Kłodzkiej) zaprezentują się wystawcy z Polski i z Czech. Start o godz. 13.00, kiedy to zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele p.w. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. Po mszy przemarsz Orkiestr Strażackich i Mażoretek na Plac Rekreacyjny – parada Orkiestr Dętych z Leszna i Międzylesia, OSP, zaproszonych gości, władz i mieszkańców gminy. O godz. 14.30 ma nastąpić uroczyste otwarcie imprezy. Atrakcje jarmarku to: zwiedzanie straganów wystawienniczych, degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez gminne koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne, występy orkiestr dętych z Leszna i pokaz parady Mażoretek, spektakl lalkowy „Kot w butach” (Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry). A także koncerty zespołów: Interstate 60 z Czech (godz. 17.40), Świnka Halinka (godz. 18.00), Volver (próba na estradzie o godz. 19.30, sam występ o godz. 20.30), po których zaplanowano pokaz sztucznych ogni (godz. 21.30) oraz zabawę przy muzyce mechanicznej (od godz. 21.40 do 24.00). Wtorek, 3 maja, to w Bystrzycy Kłodzkiej Muzyczna Wiosna w Euroregionie Glacensis. Program: występy Ludowych Zespołów Śpiewaczych z Polski i z Czech (godz. 12.00); występy zespołów smyczkowych, wokalnych, instrumentalnych (godz. 15.00); występy zespołów młodzieżowych MGOK - State Of Mind, Punk.T, JoGra (godz. 18.00), koncert zespołu Grans (godz. 20.30), pokaz Teatru Ognia TUB (godz. 21.30).

Bolesławiec
Majówka na zamku Kliczów zaczyna się w piątek, 29 kwietnia, inauguracją sezonu wodnego 2011 – o godz. 15.00 rusza Spływ Pontonowo-Kajakowy rzeką „Kwisą” jedną z najczystszych rzek w Polsce. W sobotę, 30 kwietnia, zabawa trwać będzie w parku zamkowym. A na niedzielę, 1 maja, zaplanowano Majówkę Konną, czyli zawody jeździeckie w ujeżdżeniu oraz w skokach przez przeszkody. O godz. 15.00 ruszy turniej zamkowy dla gawiedzi, którego atrakcjami będą konkurencje: strzelanie z łuku, wiejski kowal, rzut podkową, kręcioł z toporem, igraszki z katem, trzymanie miecza na czas. Na koniec pokaz tańców dawnych (godz. 18.00) oraz „Napaść Rycerzy rabusiów na Zamek Kliczków”, czyli próba przejęcia zamku przed Turniejem Rycerskim (godz. 18.30). Sam turniej zaplanowano na poniedziałek, 2 maja. Rozpocznie się on od uroczystego przemarszu konnego pocztu i Bractw Rycerskich w samo południe. W programie IX Turnieju Rycerskiego: konny turniej rycerski, turniej walk pieszych bojowych na miecze, turniej łuczniczy, zapasy rycerskie, bojowe walki pokazowe, pokaz scenek rodzajowych, bieg rycerski i „Bitwa o Zamek” (o godz. 18.00). We wtorek, 3 maja, Majówki Konnej ciąg dalszy.

Duszniki-Zdrój
Majówka w Muzeum Papiernictwa rusza w piątek, 29 kwietnia. Tu o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie pt. „Portrety Królów Kurkowych”. W czasie długiego weekendu oglądać będzie można też wystawę „Iwan i Irina Malińscy. Artyści kudowskiej Cyganerii”. Muzeum Papiernictwa czynne będzie w godz. 9.00-17.00.

Jawor
Jaworska majówka.

Jaworzyna Śląska
Majówka pośród lokomotyw.

Jedlina-Zdrój
O tajemnicach Gór Sowich w Jedlince.
Moc atrakcji.

Karpacz
Zabawa w Western City i nie tylko.

Kowary
Majówka Artystyczna.

Legnica
Majówka z Dżingis Chanem.

Łomnica
Piknik Weterana.

Przesieka
Majówka z Sebastianem Rutkowskim.

Sobótka
Majówka na Ślęży - sobota, 30 kwietnia. Rozpocznie się o godz. 10.00 mszą św. w sanktuarium św. Anny i NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Po nabożeństwie wierni przejdą modląc się i śpiewając majówkowe pieśni na Ślężę.

Szklarska Poręba
Majowy Zawrót Głowy to warsztaty aktorskie dla młodzieży, zajęcia z podstaw pantomimy i gry na szczudłach oraz spektakl dla dorosłych „Wzlecieć, ulecieć” (sobota, 30 kwietnia), a także: warsztaty teatralne dla dzieci „Ciało instrumentem gry aktorskiej – gest, ruch, maski, elementy zabaw dziecięcych w teatrze” i spektakl dla dzieci i dorosłych „Zapomniani podróżni” (niedziela, 1 maja). W Szklarskiej będzie też trwała Walońska Majówka - w dniach 1 – 3 maja Sudeckie Bractwo Walońskie zaprasza na dni otwarte Chaty Walońskiej, siedziby Poszukiwaczy Skarbów Gór. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wystawę mineralogiczną, a młodzi poszukiwacze skarbów będą mogli samodzielnie wypłukać ametysty ze Świrów rzecznych, zupełnie tak, jak czynili to pierwsi Walonowie przybywający w Sudetach w XIII w.
To nie koniec atrakcji. W niedzielę, 1 maja, organizatorzy zapraszają na Rowerową Majówkę do bazy harcerskiej Czerwonak (ul. Kasprowicza, godz. 10.00 – zawody rowerowe od przedszkola do 16 lat; godz. 12.00 – maraton górski). A przez pierwsze trzy dni maja na Ekstremalną Majówkę zaprasza Szkoła Górska „Quasar” na Kruczych Skałach. Od 1 do 3 maja dla dzieci promocyjne ceny biletów obowiązują w hucie szkła (zaprasza Leśna Huta, ul. Kołłątaja 2) – zobacz: Majówka w szklanej manufakturze.
Muzyczna Majówka w Jazgocie.

Świdnica
Będzie się święcił Trzeci (i ósmy) Maj [program oficjalnych świdnickich uroczystości].

Świebodzice
Majówkowo – motocyklowo.

Wałbrzych
Majówka w Wałbrzychu i w okolicy – sobota.

Witoszów Dolny
Militarna majówka w Witoszowie.

Wrocław
Po raz kolejny gitarzyści z Wrocławia i całego Dolnego Śląska bić będą Gitarowy Rekord Guinessa. To już w sobotę, 30 kwietnia. A w poniedziałek i wtorek (2-3 maja) wielka majówka na Wyspie Słodowej. Wystąpią m.in. Brodka, Myslowitz, Dezerter, Hey i Dżem. Zanim rekord zostanie pobity, w piątek 29 kwietnia o godz. 19.00 w hali Orbita czeka nas koncert „Hendrix symfonicznie” (bilety 40 zł, 60 zł i 80 zł). W sobotę impreza gitarowa rozpocznie się w samo południe - na Rynku ruszy Thanks Jimi Festival i Gitarowy Rekord Guinessa 2011 (choć rejestracja uczestników rozpocznie się już o godz. 10.00). O godz. 13.00 wystartują próby i warsztaty wspólnego grania, bicie rekordu zaplanowano na godz. 16.00. O godz. 17.00 imprezowicze powinni przenieść się na Wyspę Słodową, gdzie wystąpią Al di Meola, Acid Drinkers, Neil Zaza i Ten Years After (bilety 20 zł i 30 zł).
Koncerty na wyspie również w poniedziałek i wtorek – start majówki o godz. 13.00. Wystąpią tu m.in. Brodka, Myslowitz, Dezerter, Hey, Dżem (karnet dwudniowy: 65 zł, bilet jednodniowy: 45 zł).
Niedziela, 1 maja, to z kolei wrocławski piknik rodzinny, start o godz. 14.00 na Pergoli przy Hali Stulecia. W programie m.in. gry i zabawy prowadzone przez ponad pięćdziesięciu wykwalifikowanych animatorów, zorbing, ścianka wspinaczkowa, turnieje piłki nożnej i siatkówki, suchy basen z kulkami i dmuchana zjeżdżalnia, pokaz futbolu amerykańskiego, nordic walking, Bajkobus-Legendy Wrocławskie, koncert kwartetu smyczkowego z Teatru Lalek, znakowanie rowerów, pokazy fontanny dla dzieci i wiele innych atrakcji. Całość uświetni multimedialny pokaz fontanny poświęcony beatyfikacji Jana Pawła II o godzinie 20.30.
Stolica Dolnego Śląska ma też coś dla miłośników muzyki poważnej. W piątek, 29 kwietnia, w Filharmonii Wrocławskiej o godz. 19.00 rozpocznie się koncert Brahms i Strauss (Marek Pijarowski – dyrygent, Krzysztof Jakowicz – skrzypce, Marcin Zdunik – wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej). W programie: J. Brahms – „Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę” oraz R. Strauss – „Życie bohatera” (partia solowa skrzypiec: Radosław Pujanek).
Na sobotę, 30 kwietnia na godz. 18.00 zaplanowano „Koncert Kameralny” (Tomasz Tomaszewski – prowadzący, skrzypce; Elena Nogaeva – fortepian Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum). W programie: M. Karłowicz – „Serenada” op. 2, H. Wieniawski – „Wariacje na temat własny”, G. Viotti – „Koncert podwójny na skrzypce i fortepian”, H. M. Górecki – „Trzy utwory w dawnym stylu”, G. Bacewicz – „Koncert na orkiestrę smyczkową”.
We wtorek, 3 maja, będzie trwała Majówka Tumska w Ogrodzie Botanicznym. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się ma jarmark różności – kramy z rękodziełem, wyrobami artystycznymi i żywnością ekologiczną. W programie też pokazy bractw rycerskich oraz koncert z cyklu "Muzyka w ogrodzie". Początek o godz 11.00, impreza potrwa do 19.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group