Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Przyjacielska rewizyta

Czwartek, 13 czerwca 2013, 15:22
Aktualizacja: 15:24
Autor: red.
Gmina Świdnica: Przyjacielska rewizyta
Fot. użyczone
W listopadzie 2012 roku przedstawicieli gminy Świdnica wraz z liczną grupą parafian z parafii św. Anny w Grodziszczu gościli podczas uroczystości w Katowicach. 17 listopada ubiegłego roku odbyło się uroczyste odsłonięcie Skweru Ks. Bolesława Kałuży. 11 czerwca br. ponad 40–osobowa delegacja z parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach–Józefowcu przyjechała z przyjacielską rewizytą do gminy Świdnica.

Skwer im. ks. Bolesława Kałuży upamiętnia wyjątkowego człowieka, który urodził się w Katowicach-Józefowcu 18 grudnia 1935 r. Patron katowickiego skweru zasłynął m.in. organizacją słynnej "Mszy Pojednania" w Krzyżowej, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl przekazali sobie historyczny Znak Pokoju, co było symbolicznym początkiem nowych relacji polsko - niemieckich.

17 listopada 2012 roku, na uroczystościach poświęcenia skweru obecni byli przedstawiciele rady miasta Katowice, przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Wełnowiec-Józefowiec, inicjatorzy przedsięwzięcia, rodzina i przyjaciele pamiętający Ks. Bolesława Kałużę, władze gminy Świdnica oraz 31 osobowa delegacja z parafii św. Anny w Grodziszczu. To właśnie wtedy parafianie z Grodziszcza przekazali na ręce proboszcza miejsca zaproszenie do złożenia wizyty w gminie Świdnica i parafii św. Anny w Grodziszczu.

Niespełna 7 miesięcy później, 46 osobowa grupa z Katowic przyjechała z rewizytą na Dolny Śląsk. - Dla proboszcza ważne jest, żeby być z ludźmi – mówi ks. Zenon Drożdż, który przewodniczył delegacji. - Życie parafii powinno być oparte na przeżywaniu Eucharystii – niedzielnej, rodzinnej, wspólnej – razem z dziećmi (…). Chciałbym, żeby ludzie w kościele na Józefowcu znajdowali miejsce na spotkanie z Chrystusem. Dlatego wśród uczestników wyjazdu nie zabrakło chórzystów chóru kościelnego św. Cecylii, Pomocników św. Józefa oraz członków Zespołu Charytatywnego działającego przy katowickiej parafii.

Pomimo, że wyjeżdżali w strugach deszczu, gmina Świdnica powitała gości słońcem. Dzięki temu udało się zwiedzić świdnicką katedrę, Kościół Pokoju, wieżę ratuszową na świdnickim runku czy Fundację „Krzyżowa”. - Już od 14 lat przynajmniej raz w roku wspólnie wyjeżdżamy i pielgrzymujemy. Byliśmy m.in. w sanktuariach we Francji, Włoszech. Teraz przyjeżdżamy do Grodziszcza – mówili z radością uczestnicy wyjazdu. Punktem kulminacyjnym wizyty była msza św. sprawowana w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu i modlitwa przy grobie ś.p. ks. Bolesława Kałuży.

- Ks. Bolesław swoją długoletnią pracą budował żywy kościół. Pragnął, aby był on dla ludzi domem, do którego przychodzi się tak jak dziecko przychodzi do domu w którym są jego rodzice - mówił podczas homilii ks. Drożdż. Sprawowaną liturgię ubogacały piękne śpiewy w wykonaniu chóru św. Cecylii, który już myśli o organizacji w styczniu 2014 r. wspólnego koncertu kolęd wraz ze scholą parafialną z Grodziszcza. Obiad, jaki rada parafialna przygotowała dla przybyłych gości był okazją do wzajemnych rozmów i wspomnień.

Ks. Prałat Bolesław Kałuża od roku 1975 aż do śmierci (15.09.2005 r.) był proboszczem parafii św. Anny w Grodziszczu (gmina Świdnica). Uchwałą Rady Gminy nr XXXIII/297/2000 z dn. 25.10.2000 r. ks. Bolesław Kałuża został Honorowym Obywatelem Gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group