Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 577
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Przypominamy o Gali Parowozów

Niedziela, 4 września 2016, 7:58
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Przypominamy o Gali Parowozów
Fot. organizatorzy
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na Galę Parowozów – VI Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów w Jaworzynie Śląskiej.

Celem przedsięwzięcia organizowanego corocznie od 2011 roku jest popularyzacja idei ochrony zabytków techniki kolejowej. Na trzy dni teren dawnej Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej znów zaczyna tętnić kolejowym życiem.

W poprzednich edycjach - 2011, 2012, 2013, 2014 oraz 2015 udział wzięły czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Republiki Czeskiej, Niemiec oraz Polski. W zeszłorocznej edycji uczestniczyło 7 lokomotyw parowych i przeszło 12 000 odwiedzających, co sprawia, że Gala Parowozów 2015 była największym wydarzeniem promującym zabytki techniki kolejowej w tej części Europy (pogranicze polsko - czesko - niemieckie) i jednym z największych w Polsce.

Tegoroczna edycja zorganizowana zostanie tradycyjnie już w II weekend września - tj. 9, 10 i 11 Udział potwierdziły załogi z:

Republika Czeska:

- Lokomotywa parowa 423.0145 z Jaromierza,

- Lokomotywa parowa 213.901 z Brna,

Polska:

- Lokomotywa parowa Tkt48 -191 ze Skansenu w Chabówce,

- Lokomotywa parowa Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn,

- Lokomotywa parowa Ty42-24 z Pyskowic,

- Lokomotywa parowa TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej, która tradycyjnie będzie pełnić obowiązki gospodyni zlotu,

Na Gali Parowozów 2016 r. zorganizowane zostaną Muzealne Pociągi Specjalne do Wrocławia Wałbrzycha oraz do Świdnicy i Krzyżowej.

https://ovh.muzeatechniki.pl/lists/lt.php?id=YE0CBVZPBAcCSVMMUAU

Nowością podczas tegorocznej Gali jest rozszerzenie projektu o piątek - 9 września, podczas którego ujawnimy kulisy Gali Parowozów, czyli odbędą się przyjazdy poszczególnych ekip parowozowych oraz pokazowe manewry na bocznicy. Ponadto zapraszamy do w Muzeum na kino plenerowe, w niecodziennej scenerii - tętniącej życiem parowozowni – wyświetlony zostanie film, bliski sercu każdego miłośnika kolei - „Człowiek na torze” Andrzeja Munka z 1955 r. Będzie to pierwszy publiczny pokaz filmu po jego cyfrowej rekonstrukcji.

Na muzycznej Galowej scenie koncertowej o 21:00 zaprezentuje się zespół Paulina Lenda & Kruki. Twórczość zespołu można określić jako szeroko pojętą muzykę rockową z elementami blues-rocka. Rockowe brzmienie gitary, w połączeniu z funkowym basem, jazzującym, utrzymującym groove perkusistą i wokalistką o soulowym zacięciu.

W sobotę 10.09.2016 r. rozpoczynamy od uroczystego otwarcia Gali Parowozów o godz. 11 00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku podczas, którego zostaną przedstawiani wszyscy uczestnicy Gali oraz na scenie oficjalnie otworzymy wielkie święto parowozów.

Przez cały dzień odbywać się będą prezentacje poszczególnych parowozów oraz organizowane będą pociągi specjalne przyjezdnych parowozów po terenie Dolnego Śląska.

Ponadto w sobotę o godzinie 20:00 zapraszamy na spektakl pt. „Pt31 - polski Ekspress” dedykowany polskiemu konstruktorowi lokomotyw – inż. Kazimierzowi Zembrzuskiemu oraz polskiej przedwojennej lokomotywie Pt31. W teatralny, nieco niecodzienny sposób spróbujemy przedstawić sylwetkę błyskotliwego inżyniera i czasów, w których tworzył swoje największe dzieła - lokomotywy Pt31 czy Pm36… W spektaklu, oprócz aktorów udział wezmą autentyczne, blisko dwustutonowe lokomotywy parowe - czynna Pt47-65 oraz pochodząca z 1938 r. Pt31-49, jedna z dwóch zachowanych lokomotyw tej serii.

Tradycyjnym punktem programu każdego zlotu zabytkowych lokomotyw jest parada nocna. Wszystkich miłośników piękna parowozów zapraszamy po sobotnim spektaklu, ok. 22:00 na stację w Jaworzynie Śląskiej, gdzie tylko w blasku gwiazd i peronowych jarzeniówek zaprezentują się wszystkie uczestniczące w Gali parowozy.

W niedzielę 11 września - to czas dla rodzin z dziećmi, zapraszamy na pociągi specjalne oraz całodniowe prezentacje na terenie bocznicy Muzeum.

Szczegółowy program Gali Parowozów 2016 dostępny jest na stronie:

https://ovh.muzeatechniki.pl/lists/lt.php?id=YE0CBR8CBwFKBFsGVg

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group