Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1370
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Przystanek Strzelce Świdnickie już w budowie

Wtorek, 27 lutego 2024, 7:52
Aktualizacja: 10:52
Autor: red
powiat świdnicki: Przystanek Strzelce Świdnickie już w budowie
Fot. PKP PLK
Ruszyła budowa nowego przystanku na kolejowej trasie Wrocław – Świdnica. Podróżni w czerwcu skorzystają z efektów prac prowadzonych w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025". Inwestycja za prawie 3 mln zł ułatwi dostęp do kolei w powiecie świdnickim. Na przejeździe obok przystanku, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, zamontowane będą rogatki.

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii Wrocław – Świdnica między Sobótką Zachodnią i Szczepanowem. W czerwcu zatrzymają się tu pociągi. Mieszkańcy Strzelec i okolicznych miejscowości zyskają lepszy dostęp do kolei.

Na przystanku zostaną zamontowane wiaty oraz ławki. Będą gabloty z rozkładem jazdy pociągów. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne i ekologiczne oświetlenie LED. Czytelne oznakowanie pozwoli na dogodne korzystanie z obiektu. Podróżni z ograniczoną możliwością poruszania wejdą na peron pochylnią. Ścieżki naprowadzające ułatwią dojście osobom niedowidzącym.

Na przejeździe kolejowo-drogowym obok przystanku będą dodatkowe zabezpieczenia. Kierowców i pieszych przed nadjeżdżającym pociągiem ostrzegą rogatki oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Takie rozwiązanie zwiększy również bezpieczeństwo podróżnych.

Rządowy program przystankowy na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku podróżni już korzystają z efektów programu przystankowego. Pociągi zatrzymują się na nowych i przebudowanych przystankach: Świdnica Zawiszów, Legnica Strefa, Boguszów-Gorce Dzikowiec, Szklarska Poręba Średnia, Mirków oraz Ścinawa. Poza Strzelcami Świdnickimi w realizacji jest budowa przystanku Oława Zachodnia. Podpisana została umowa na budowę przystanku w Kunicach.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwiają podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" uwzględniono 314 lokalizacji - 207 lokalizacji na liście podstawowej i 107 na rezerwowej.

Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group