Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1658
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Przywracają kuchnie w szkołach

Sobota, 17 lutego 2024, 7:12
Autor: red
Gmina Strzegom: Przywracają kuchnie w szkołach
Fot. UM Strzegom
Wielu z nas pamięta czasy, gdy w szkolnej stołówce unosił się zapach pysznego, domowego obiadu, który kusił wszystkich uczniów już od rana. Po wielu latach zdrowe i zawsze świeże posiłki, przygotowane przez doświadczone panie kucharki, wracają do szkół. Jeszcze w tym roku kalendarzowym planowane jest otwarcie nowoczesnych kuchni i stołówek szkolnych w PSP nr 2 i PSP nr 3.

Dotychczasowe doświadczenia osób korzystających z usług firm cateringowych były bardzo zróżnicowane – wg relacji mieszkańców jakość oferowanych posiłków nie zawsze była zadowalająca, niekiedy też ceny za posiłki były zbyt wysokie. Jednym z kluczowych kroków podejmowanych przez gminę Strzegom, w celu poprawy sytuacji żywieniowej dzieci w szkołach, jest powrót do tradycyjnych kuchni szkolnych.

Wprowadzenie kuchni szkolnych umożliwi kontrolę nad jakością posiłków oraz ich składnikami. Posiłki przygotowywane na miejscu, oznaczają bieżącą kontrolę świeżości i jakości produktów. Takie rozwiązanie pozwoli również na eliminację wszelkich problemów związanych z transportem i przechowywaniem posiłków, co może mieć istotny wpływ na ich smak i wartość odżywczą. Dzięki temu, jakość jedzenia będzie na najwyższym poziomie, a uczniowie i ich rodzice będą mieli pewność, że spożywają posiłki pełnowartościowe i zdrowe.

Warto również zaznaczyć, że gmina Strzegom dzięki środkom z własnego budżetu oraz pozyskaniu środków z budżetu państwa, inwestuje miliony złotych w nowoczesne rozwiązania, które umożliwią jeszcze lepsze przygotowanie posiłków. W ramach projektu pn. „Modernizacja i wyposażenie miejsc przygotowania i wydawania posiłków w Publicznych Szkołach Podstawowych nr 2 i nr 3 w Strzegomiu” zostaną wykonane roboty budowlane i instalacyjne, tj. wodno-kanalizacyjne, elektryczne, wentylacji mechanicznej, gazowe. Zakupione zostanie także niezbędne wyposażenie, w tym: meble, sprzęty kuchenne oraz AGD. Zadanie to zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (edycja szósta) w kwocie ponad 2 mln zł. Projektowane pracownie kuchenne będą wyposażone w najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne na wzór powstałych już kuchni w Publicznych Przedszkolach nr 1 i nr 3 w Strzegomiu. Dodajmy, że w obu szkołach gruntownemu remontowi poddane zostaną także stołówki dla uczniów. Inwestycja ta została dofinansowana w kwocie ok. 160 tys. zł z programu pn. „Posiłek w szkole i w domu”.

- Przywracając kuchnie do naszych szkół, podejmujemy krok w stronę zapewnienia naszym dzieciom jak najlepszej jakości jedzenia, które będzie zawsze świeże i gotowane przez szkolny personel. Mamy nadzieję, że to zaprocentuje w przyszłości – podkreślają władze Strzegomia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group